www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Cz sie 17, 2017 12:53 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt sie 01, 2017 12:02 am 

Dziennik Myrmica rubra 2x Lasius niger
viewtopic.php?f=13&t=12572

PostNapisane: Wt sie 01, 2017 9:30 am 

Cześć :)

Cytuj:
Dodam jeszcze że przewiduje zimować mrówki w temp. od 0 do -5 st przez 2 miesiące. zaczynając od grudnia, stopniowo zmniejszając ją co tydzień od listopada aż do stanu hibernacji.

Od 0 do 5 stopni, tak? Bo zrozumiałem minus 5.

Najlepiej zimować w ok. + 5 stopniach

Cytuj:
Czy podanie kawałka białego robaka będzie dobre? Jak to wpłynie na czystość probówek, czy nie zacznie psuć się zbyt szybko i zanieczyszczać probówek bakteriami?

Jeśli robaka umieścisz na kawałki sreberka i na nim go podasz, potem na drugi dzień go zabierzesz to nic się nie stanie.
Najlepiej jest go przekroić i podać im tylko mały kawałeczek.
Jak będzie więcej robotnic to oczywiście udostępnisz im jakąś arenę.

Powodzenia :)

Tetramorium caespitum
Formica cunicularia
Myrmica sp.

Dziennik
Pytania
Sklepik

PostNapisane: Śr sie 02, 2017 12:42 pm 

Dziękuje za poprawienie mnie w kwestii temp. zimowania. Faktycznie, sprawdziłem artykuł dotyczący zimowania mrówek i jest tam mowa o przedziale od 5st. C do 0st. C źle zinterpretowałem myślnik między tymi liczbami myląc go z minusem. Dziękuje za poprawę bo jeszcze bym kolonie zamroził :D

PostNapisane: Wt sie 08, 2017 7:14 am 

To na końcu probówek to miód?

Camponotus ligniperda
Zapraszam do przeczytania dziennika Mrówki myrmica+

PostNapisane: Śr sie 09, 2017 12:18 am 

Dodaj proszę w dzienniku link do pytań.
Podstawowe pytania:

Wiem, że napisałeś iż potomstwo pochodzi z rodzimego gniazda, ale zapytam kontrolnie, czy masz pewność, że to ten sam gatunek, co królowych?
Po drugie to nie stresujesz ich niczym? W stresie i panice Myrmica rubra może zabijać własne siostry (btw przeprowadzałeś identyfikację uznając, że posiadasz akurat Myrmica rubra?). Poczwarki mogły być również śmiertelnie uszkodzone, dlatego zostały odrzucone.

Co do Twojej zagwozdki, co do eliminacji słabszych królowych to w naturze tak jest, że wygrywa lepszy i trzeba się z tym pogodzić.

M. barbarus x2
M. rubida x2
P. pallidula x3
P. rufescens
F. rufibarbis †
C. micans †

PostNapisane: Cz sie 10, 2017 1:27 pm 

myrmica+ - Na końcu probówek umieszczony był miód wymieszany z odżywką węglowodanowo-białkową obecnie jest to miód wymieszany z koncentratem trzech frakcji białek serwatrowych.

Vonid - Robotnice wyglądają jak miniaturowe kopie królowej wiec mam pewność że to ten sam gatunek, pod obiektywem macro wydać dokładnie ich podobieństwo do siebie. Czasami gdy królowa za długo przesiaduje w przegrodzie w jedzeniem to robotnica dosłownie za łeb przyciąga ją do komory z jajami. Ostatnio faktycznie często je podglądałem ze względu na ciekawość i chęć obserwacji początków kolonii, może to spowodowało stres i takie dziwne zachowania w stosunku do poczwarek i nowej robotnicy u gatunku Myrmica. Od kilku dni mają pełny spokój, dopiero wczoraj wymieniłem pokarm z białkiem na wymieszany z miodem, ponieważ rozrobiłem je z wodą na początku a ta szybko odparowała pozostawiają zaschnięty niejadalny osad, obok dając kropelkę miodu tylko. Co do przeprowadzonej identyfikacji to na 100% nie jestem pewien czy to rubra ponieważ nie posiadam mikroskopu ale po przeprowadzonych obserwacjach za pomocą właśnie obiektywu macro i wielu porównaniach na internecie wydaje mi się że to właśnie gatunek Murmica rubra ponieważ najbardziej go przypomina pod kątem zaobserwowanych szczegółów budowy.

Strefa czasowa: UTC + 1