www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Pt paź 20, 2017 3:19 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr sie 31, 2016 6:05 pm 

Korzystam od kilku lat z photobucket.com i nie mam zastrzeżeń ;)

PostNapisane: N wrz 25, 2016 2:34 pm 

MatRenTar napisał(a):
Mam kilka pytań, i liczę na wasze sugestie:
- Jaką liczebność osiągają kolonie tego gatunku?- zadowolą mnie nawet przybliżone dane, bądź informacje o rozmiarach kolonii z jaką udało wam się spotkać
-Jakie formikarium jest najodpowiedniejsze dla tych mrówek?- Myślałem o niewielkim akrylu, lub gipsie. Korek odrzuciłem ze względu na niewielki kontrast kolorystyczny, który utrudniałby obserwacje mrówek.
-Czy próbował ktoś prowadzić ten gatunek wraz z innymi mrówkami, na których solenopsis na ogół pasożytuje? Czu taki eksperyment wypalił, i czy macie jakieś praktyczne wskazania dotyczące takiej operacji?- Myślę tu o czymś z rodzaju Formica, np. moje F. cunicularia, cinerea.

1) Źródła myrmekologiczne mówią, że osiągają liczebność 100 000 robotnic.
2) Nie hodowałem. Pewnie ziemne. Sam zapewne próbowałbym betonu albo gipsu.
3) Nie spotkałem się z relacjami z takiego chowu. Może na zagranicznych stronach coś jest. Zakładam, że potrzeba osobnych aren i wspólnego gniazda, gdzie części mieszkalne będą połączone wąskimi korytarzami, żeby tylko złodziejka mogła przejść. Jedno z pytań - czy łączyć tylko kilka komór, gdzie teoretycznie będzie składowane potomstwo (lepiej ogrzewać to miejsce), czy większość losowych.

Taka hodowla mogłaby być naprawdę ciekawa.

PostNapisane: Pn wrz 26, 2016 12:43 am 

Co do wielkiej larwy to bardzo ciekawa sprawa, zobaczymy jak to się rozwinie. Być może królowa jest niezaplemniona? Z tego co kojarzę (jeżeli się mylę to poprawcie mnie) gdy królowa jest niezaplemniona to jedyne co może "wyjść" z jajek to samce. Hipoteza by się potwierdziła gdyby reszta larw przyjmowała podobne rozmiary - no cóż, zobaczymy. Pisz koniecznie co z nimi.

- Lasius cf. niger x2
- Leptothorax sp.
- Solenopsis fugax x3

PostNapisane: Wt wrz 27, 2016 9:25 am 

Kolejny przegląd w weekend. Zobaczymy czy się przepoczwarczy :-)

PostNapisane: Pt lut 17, 2017 4:24 pm 

U mnie u ligni tez byla strata podczas zimowania. Z 22 sztuk do 5, pomimo że zimowane były tylko miesiac. Rownolegle zimowalem Formice i straty byly zerowe. Teraz juz sa miesiac po zakonczeniu i larwy z tamtego sezonu wystartowały, są pierwsze poczwarki. Sam zastanawiam się gdzie ja i Ty popełniliśmy błąd.

PostNapisane: Pt lut 17, 2017 11:26 pm 

dragarz napisał(a):
U mnie u ligni tez byla strata podczas zimowania. Z 22 sztuk do 5, pomimo że zimowane były tylko miesiac. Rownolegle zimowalem Formice i straty byly zerowe. Teraz juz sa miesiac po zakonczeniu i larwy z tamtego sezonu wystartowały, są pierwsze poczwarki. Sam zastanawiam się gdzie ja i Ty popełniliśmy błąd.

No u mnie larwy z zeszłego sezonu przepadły. Mrówki były zimowane w gnieździe korkoeym. Osobiście nie przepadam za tym materiałem, ale chciałem im zapewnić najlepsze warunki. W tym roku postawie pewnie na sprawdzony przeze mnie gips, lub wypróbuje akryl.
Ostatnio zastanawiam się jak one sobie w naturze radzą, przy takim tempie rozwoju...

PostNapisane: So mar 25, 2017 7:40 pm 

MatRenTar napisał(a):
Są jakieś rodzaje siatki tak cienkiej, żeby mrówki nie mogły jej przekroczyć, a w miarę łatwo dostępnej?
Szeroki wybór siateczek: https://allegro.pl/listing?string=siate ... u-1-2-0203

PostNapisane: N mar 26, 2017 11:12 am 
Moderator

MatRenTar napisał(a):
Po zastagnowanej królowej z kilkoma robotnicami nie ma już śladu.

Aleś nas nastraszył. Już myślałem, że kolonia wymarła...

Pozdrawiam!
LOKI

PostNapisane: Pn mar 27, 2017 7:42 pm 

Najważniejsze to umieć zbudować napięcie :P

(dziękuje za link do siatek)

PostNapisane: N lip 02, 2017 5:48 pm 

Odnośnie zbójnic i ich rójek. W moim przypadku wszystkie królowe były znalezione pod koniec lipca/początek sierpnia. Zwykle było to na dzień przed burzą lub kilka dni po. Znajdowałem je około godzin 16-17, aczkolwiek rójkę zaobserwowałem około 12. Gorąco i dosyć parno, bez wiatru. Co do terenu na którym je znalazłem to nie było zasady. Raz na łące, raz przy lesie, raz w trawie, nie dalej niż 150 metrów od gniazda. To wszystkie okoliczności jakie pamiętam. Jak coś mi się przypomni to jeszcze napiszę.

PostNapisane: Pn lip 03, 2017 4:12 pm 

Lucifer~ napisał(a):
Odnośnie zbójnic i ich rójek. W moim przypadku wszystkie królowe były znalezione pod koniec lipca/początek sierpnia. Zwykle było to na dzień przed burzą lub kilka dni po. Znajdowałem je około godzin 16-17, aczkolwiek rójkę zaobserwowałem około 12. Gorąco i dosyć parno, bez wiatru. Co do terenu na którym je znalazłem to nie było zasady. Raz na łące, raz przy lesie, raz w trawie, nie dalej niż 150 metrów od gniazda. To wszystkie okoliczności jakie pamiętam. Jak coś mi się przypomni to jeszcze napiszę.

Super, dzięki. Właśnie zaczynam polować na nie i każda informacja się przyda :)

PostNapisane: So lip 08, 2017 7:21 pm 

Cytuj:
Całkiem inne zachowanie wykazuje Królowa B. Nie okazała żadnego zainteresowania poczwarkami. Schroniła się pod tekturką zaciemniającą probówkę i tam przebywa. Każda ingerencja w formikarium powoduje atak paniki i maraton wokół areny. Z poczwarek cunicularia wylęgły się dwie robotnice, które następnie zebrały poczwarki swojego gatunku w probówce, natomiast poczwarki zbójnicy pozostawiły na arenie.

Czyli królowa interesowała się poczwarkami, bo otworzyła te 2. Same się nie wykluły :wink:

Tetramorium caespitum
Formica cunicularia
Myrmica sp.

Dziennik
Pytania
Sklepik

PostNapisane: Wt lip 11, 2017 8:43 pm 

hubert napisał(a):
Cytuj:
Całkiem inne zachowanie wykazuje Królowa B. Nie okazała żadnego zainteresowania poczwarkami. Schroniła się pod tekturką zaciemniającą probówkę i tam przebywa. Każda ingerencja w formikarium powoduje atak paniki i maraton wokół areny. Z poczwarek cunicularia wylęgły się dwie robotnice, które następnie zebrały poczwarki swojego gatunku w probówce, natomiast poczwarki zbójnicy pozostawiły na arenie.

Czyli królowa interesowała się poczwarkami, bo otworzyła te 2. Same się nie wykluły :wink:

Były bez oprzędu więc mogły dać radę.

PostNapisane: Wt sie 22, 2017 9:56 pm 

Jeżeli nie jest szkoda Ci tego pudełka, które jest areną, to możesz wypalić dziurki. Najlepiej igłą i koniecznie od strony zewnętrznej do wewnątrz. Wtedy otwór, który będzie od wewnątrz, będzie mały(igła zwęża się ku górze) i sądzę, że nie dadzą rady przejść czy to nawet wygryźć plastiku :D

PostNapisane: Śr sie 23, 2017 11:29 am 

Kamyk napisał(a):
Jeżeli nie jest szkoda Ci tego pudełka, które jest areną, to możesz wypalić dziurki. Najlepiej igłą i koniecznie od strony zewnętrznej do wewnątrz. Wtedy otwór, który będzie od wewnątrz, będzie mały(igła zwęża się ku górze) i sądzę, że nie dadzą rady przejść czy to nawet wygryźć plastiku :D

Dzięki za radę.
Do tej pory dziurki wywiercałem, bo wyglądało to estetyczniej niż wypalanie. Gdyby tylko dorwał się do fluony to bym nie zakrywał pojemników wcale, ale nie mogę nigdzie trafić. Inne zabezpieczenia (talk, olej, wazelina) nie sprawdzają się u mnie. ;-)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1