www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Wt lip 17, 2018 1:17 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: N paź 05, 2014 12:27 pm 

Cześć

Postanowiłem założyć dziennik ponieważ mało jest opisów hodowli Camponotus latelaris na tym forum :mrgreen: .

Mrówki dostałem 4 dni temu i już larwy urosły. Na razie nie maja areny ale pracuję na tym. Kolonie dostałem w stanie królowa i 10 ( mi wyszło 11) robotnic. Jedna zdechła czyli jest 10 lub 9 robotnic i masa larw. W koloni jest kilka majorów, którzy robią za beczki. Na jednym ze zdjęć wydać różnicę wielkości majora i królowej

Obrazek

Obrazek

Następna mróweczka do opisania to Lasius umbratus. W wakacje złapałem królową, która trzymała w szczękach martwą nigerkę. No to chop do pojemnika. Później ok 100, 150 kokonów i mam kolonię. Z kokonów już mi się wszystko wykluło ale ją jajeczka umbratusa, cała masa jajeczek :lol: . Formikarium w, którym są nazwałem rurkowym. Kogo interesuje jego działanie i budowa niech pisze w pytaniach.

Obrazek

Obrazek
Mamusia

Kolejna z koloni to Manica rubida. W skład koloni wchodzi królowa i 11 jej córek. Zaczynałem od 2 robotnic. Aktualnie jest masa larw dużych i średnich.

Obrazek
Kupa larw o, której pisałem wcześniej

Obrazek
No i królowa.

Pytania : viewtopic.php?f=14&t=9698

PostNapisane: So paź 11, 2014 2:54 pm 

Cześć

Camponotus latelaris

Na dzień dzisiejszy niewiele się u Camponotus zmieniło. Oprócz podrośnięcia larw i przeniesienia do nowej probówki. Największa larwa jest karmiona najczęściej i to nawet kilka razy pod rząd ( gdzie ona to mieści ). Dzisiaj dostały dwie muszki owocówki latające w domu. Za jakiś czas będą tak owe dostawać tylko, że nieloty. Żołnierze to jedne wielkie, żywe magazyny żarcia. Nawet nie robią nic szczególnego tylko siedzą i odpoczywają albo karmią inne robotnice i królową.

Lasius umbratus

Pojawiły się maluteńkie larwy. Kolonia je duże ilości pokarm, a wydala jeszcze więcej. Królowa czerwi i jest pokaźny pakiet jajeczek. Kolonia aktywna i agresywna. Gniazdo jest w tej chwili w 2/3 zapełnione. Plusem jest to, że mogę podłączyć następne takie. :D

Manica rubida

Larwy są duże i jest ich dużo ale nie chcą robić białe a co za tym idzie przepoczwarczać. Jedzą normalnie. Odwłoki pełne od żarcia i tak sobie siedzą. Piasku nie zmienię bo mam wrażenie, że lepiej się na podłożu o podobnym kolorze czują. Nie wiem czy rozpoznają kolory ale łażą swobodnie nawet jak jest ich tak mało.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pytania :
1) Czy wie ktoś gdzie mogę czerwoną folię kupić taką aby okleić szkło ? Bo z tego co wiem to chyba lepiej się mrówki rozwijają w naturalnych ciemnościach.
2) Tu pytanie do tych co hodują mączniaki. Oddzielać czy nie ?
3) Zna ktoś dobry sposób na pożywkę dla muszek nielotów ?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

To chyba wszystko nie ma zdjęć bo będą co drugi albo trzeci post. Tak mi jest po prostu wygodniej. Dziękuję.

Pozdrawiam !!!

PostNapisane: Cz paź 16, 2014 5:29 pm 

Cześć

Kolejny wpis bo się u koloni trochę zmieniło. Zdecydowałem, że będę co jakiś czas robił takie większe sesje i dawał np. po 5 do 10 zdjęć.

Camponotus latelaris

Mrówkeczki wreszcie dostały swoją arenę. Jest to pudełko po ( nie wiem jak się pisze ) ferrero rocher. Trochę mała ale jak dla takiej koloni w sam raz. Larwy troszkę podrosły i myślę, że dopiero teraz wszystko ruszy. Jajeczek nie ma

Manica rubida

Jedyna kolonia niestety, która stoi. Nie rozwija się choć jest masa larw i to dużych. Może spróbuję dać więcej białka.

Lasius umbratus

Z malutkich larw zrobiły się małe larwy. :mrgreen: Kolonia ostatnio odpuściła z jedzeniem i nie je już tak dużo. Bardziej białko.
Arena jest wiecznie brudna. Nie wiem z czego te śmieci biorą ale jest ich pełno. Sprzątam co 2 dni i do sprzątać się nie mogę.

Myślę, że to wszystko. Dziękuję.

Pozdrawiam.

PostNapisane: Cz paź 30, 2014 6:03 pm 

Mróweczki poszły do lodówki więc wznawiam dziennik za 6 tygodni.

PostNapisane: So gru 27, 2014 6:55 pm 

Cześć

Wreszcie !!! Troszkę się to wszystko przedłużyło mrówki jak by co są już dawno pobudzone. Piszę z Cypru i w tym miejscu chciałbym do dziennika dodać nową mróweczkę. A mianowicie Messor capitatus. Nawet nie wyobrażacie sobie mojego szczęścia gdy zobaczyłem dziewiczą królową z trakcie zbliżenia. Niestety przerwało się to bo wylądowały w basenie. No to ja za pojemnik i w drogę. Po drodze znalazłem jedno wielkie gniazdo Messor z 6 wyjściami i w każdym siedziały księżniczki i samczyki. Co ciekawe te królowe które nie startowały siedziały przy wejściach i się wygrzewały tak jakby na słońcu. Były setki czarnych majorów które zdołały podczas zamieszania zarypać jednego pająka który się przyplątał. Łaziłem z godzinę nie znajdowałem żadnej ale to żadnej królowej, nawet ze skrzydłami. No to smutny wróciłem w to miejsce gdzie widziałem rójkę w nadziej, że coś znajdę. I się nie myliłem poszedłem na takie jakby pole z czerwoną gliniastą ziemią. Dwie królowe widziałem jak właziły do jakiegoś gniazda. To mnie zdziwiło bo nie miałem zielonego pojęcia, że Messor tak robią. Jeden królewski odwłok zniknął w otchłani gniazda. No i tu napatoczyła się pierwsza królowa. Złapałem ja do wcześniej przygotowanego pojemnika. No i zacząłem łazić szukać podnosić deski i w ogóle. No i kontem oka zauważyłem w rzadkiej trawie jakiś ruch. No i to tu znalazłem drugą spokojnie sobie maszerującą mrówkę. Warunki pogodowe jak przystało na rójkę. Po deszczy i 20 stopni.

Wiem rozpisałem się ale trzeba nadrobić :lol: .

No to przejdźmy do koloni.

Camponotus latelaris
Nie ma na razie zmian ale jak wrócę kupię nowy kabel grzewczy i wszystko powinno ruszyć. Zauważyłem tylko coś ciekawego. Jeden z żołnierzy a mianowicie ten największy ( patrz drugie zdjęcie koloni latelaris ) po zjedzeniu porcji miodu zatrzymał się i wypluł taką czarną kropkę. Co to mogło być ?

Manica rubida
Zmieniłem piasek na arenie na brązowy. Przez jakiś czas miałem troszkę strachy bo pojawiły się roztocza. Pierwszy raz w życiu spotkałem się z tym cholerstwem :roll: . Szybko wyjąłem każdą kolonie z piasku który kupiłem i caluteńki odparzyłem. Obejrzałem wystrój i to na czym coś siedziało wywaliłem. Po tym zabiegu wszystko jest ok. Potomstwo bez zmian.

Lasius umbratus
Jeden dzień po wyjęciu z lodówki podłączyłem im nowe zrobione przez siebie gniazdo z betony. Ładnie się przeprowadziły i są szczęśliwe bo mogą nosić piasek i zatykać szczeliny po między betonem a szkłem :mrgreen: .

Messor capitatus
Królowa nr 1 - zero potomstwa jak na razie.
Królowa nr 2 - tak jak poprzedniczka.

Pytania :
1. Messor którego złapałem jest normalnie klasztorny ? Pytam bardziej doświadczonych :mrgreen: .

Teraz będę pisał na bieżąco i wrzucał więcej zdjęć.

Dziękuję i pozdrawiam !!!

Ps.
Pytania : viewtopic.php?f=14&t=9698

PostNapisane: Śr gru 31, 2014 9:19 am 

Cześć
Niestety jak mam chęć to aparat nie w spół pracuje. Baterie nie dają się ładować i muszę nowe kupić. Zamówiłem w SpiderShopie kabel 15 W i pęsetę karbowaną zakrzywioną. Pęseta jest mi potrzebna a kabel jeszcze bardziej. U mróweczek nic oprócz miejsca pobytu się nie zmieniło. Z szafki na grzejnik do puki kabel nie przyjedzie.

Camponotus latelaris
Nie widzę zbytniej zmiany w rośnięciu larw ani z znikającym pokarmie.
Jednym słowem muszą się jeszcze rozkręcić.

Manica rubida
Tu to samo co u Camponotus tylko tu jest ta różnica, że z chęcią białko przyjmują.

Lasius umbratus
Nie jedzą nic oprócz miodu. Myślę, że ten kabel dobrze zrobi wszystkim moim kolonią bo będą miały przez 12 godzin dziennie grzanie.

Messor capitatus
Poczekamy do wiosny to zaczną czerwić. Teraz są na szafce i mają spokój bo nawet do nich nie zaglądam.

Pytania :
Ponowię pytanie czy ktoś wie gdzie kupię folnie czerwoną taką do naklejenia ? Jest lepsza od różnego rodzaju zakrywek z kartonu czy coś. Po prostu ja wszystko widzę a one się nie boją.

Pozdrawiam

PostNapisane: Cz sty 08, 2015 6:56 pm 

Cześć
Mrówki szaleją. Odkąd grzeje grzejnik i kabel grzewczy jednocześnie mrówki czerwią jak opętane i to te wszystkie, które widać w moim podpisie. Mrówki dziennikowe też czerwią jak opętane. Teraz mają full wypas bo powykluwały się muchy i dziennie mają taki zastrzyk białka jakiego nigdy jeszcze nie miały.

Camponotus latelaris
No dobra przeliczyłem się jako jedyna nie czerwi ale larwy podrosły i to dość sporo.

Manica rubida
Larwy jedzą i rosną a do tego pojawił się nowy pakiet jajeczek. Niektóre larwy robią się mleczne a to oznacza, że przyszykowują się do przepoczwarczenia. Fajnie wygląda jak w komorze z potomstwem leży pełno poćwiartowanych much a larwy powoli je pożerają.

Messor capitatus
Bez zmian. Czekam.

Lasius umbratus
Mrówki przyjęły białko i myślę, że lada chwila może nawet jutro jak to było z Formicą rufibarbis ( wczoraj rufibarbis nie miała jajeczek a dzisiaj ma pakiet ). Mrówki ochoczo patroluj arenę i pobierają pokarm w postaci miodu.

To chyba wszystko. Jedna paczka ze SpiderShopu dotarła i jestem w stu procentach zadowolony. Jak by ktoś chciał żebym jakieś mrówki z podpisu niżej jeszcze opisywał to proszę dać znać w pytaniach.

Pozdrawiam

PostNapisane: So sty 17, 2015 4:10 pm 

Cześć

Jak na razie masakra. Tylko Manica rubida się rozwija. Królowa złożyła kupę jajek. Larwy też zrobiły się już mleczne więc mogę się spodziewać poczwarek. Zastanawiam się też nad przeniesieniem Manica już do docelowego gniazda, którym najprawdopodobniej będzie formi typy T o grubości 2 cm. Jak dla mnie jest to bardziej naturalne i fajnie wygląda :mrgreen: . Camponotus latelaris nic oprócz minimalnego podrośnięcia larw. A Lasius umbratus to już w ogóle szkoda gadać. Messor capitatus bez zmian.

Pozdrawiam

PostNapisane: Wt sty 27, 2015 7:55 pm 

Cześć

Dziś do dziennika dołącza nowa mróweczka ... Pheidole palidulla.
Mróweczka nabyta w AntStore i przywieziona do Polski. Stan koloni to jajeczka królowa i ok 11 - 25 robo . Policzę nie wiem kiedy :lol: . W każdym razie czują się dobrze i jutro dostaną arenę z piaseczkiem. W koloni s ą dwa rodzaje robotnic. Major - beczki i pierwsza linia ataku przy wstrząsach. I robotnice minor - robią wszystko od zaciągania pokarmu po opiekę nad potomstwem. Ogólnie są super nawet przy małej koloni, robotnice są strasznie odważne co jest dla mnie plusem bo będę oglądał patrole a arenie.

No i tu chciał bym opisać jak to wygląda tam w środku. Od razu mówię, polecam jechać bo warto raz dla zakupu, dwa dla obejrzenia. Najbardziej podobała mi się kolonia Tetramorium impurum. Ogromna arena może 2 metry na metr. Wysypana piaskiem i posadzona kępa małych kaktusów. No i w pobliżu tych kaktusów 7 małych kopczyków. Na arenie masa robotnic. Jednak, żeby to zobaczyć trzeba się porządnie przyjrzeć. No i ogromna kolonia Crematogester suclearis. Gniazdo ma w takim jakby kwietniku w ogromnym formi. Na bank 2 metry wysokości i powyżej metr szerokości. Robotnic przy miodzie masa. Co jeszcze. A dwie kolonie mrówek prządek i kopiec zrobiony i zamieszkany przez Formica sanguinea. Ogólnie mrówek mało bo albo wszystko wszystko sprzedane. No i ta słynna kolonia grzybiarek. Nie nie warto bo jest nowa. Tamta nie wiem co się stało tego już mi pani nie powiedziała. I tak tam pracują prawie tylko panie :lol: .

No to jak na razie tyle przy następnym wpisie opiszę resztę koloni.

Pozdrawiam

PostNapisane: Pt sty 30, 2015 10:31 am 

Cześć
No nareszcie wszystko ruszyło. Królowa Camponotus larelaris złożyła wreszcie jajeczka a i larwy wyglądają jak by się miały zaraz przepoczwarczyć. Manica ma oprócz jajeczek i 3 larw same poczwarki. Jest ich ok 12. Lasius nie ma jajeczek niestety ale białko jedzą. Messor jeszcze za wcześnie na jajeczka. Kolonie aktywne na arenie. Wszystkie kolonie trzymam na grzejniku więc dogrzewanie mają. Teraz jedzą bardzo dużą ilość białka co skutkuje szybszym rozwojem koloni. Jak byłem w AntStore to kupiłem sobie też trochę takich tymczasowych plastikowych aren. Na takiej arenie są Pheidole. W ogóle te mróweczki jak na razie sprawiają mi najwięcej frajdy. Jak tylko udostępniłem im arenę z piaskiem to się zaczęło. Robotnice najpierw niepewnie podchodziły do piasku. Pojawiały się kolejno po jednej aż nagle same majory wybiegły zobaczyć. Pół koloni było na arenie. Coś niesamowitego. Położyłem na talerzyku kawałek mącznika. Jedna robotnica natrafiła na niego i z odwłokiem dziwnie przyciśniętym do piasku wróciła do gniazda. Po chwili ale tylko na chwilkę zrobił się szlak z 5 robotnic i jednego majora. Taka linia z robotnic idących blisko siebie. Majorki rzeczywiście robią za beczki są tak wypchane że widać tylko złoty odwłok :lol: .

To chyba wszystko. Nie chcę was zasypywać toną informacji na raz bo się odechciewa czytać takie rzeczy. I na prawdę obiecuję, że kupię te zarypane baterie i porobię zdjęcia. :mrgreen:

Dzięki i Pozdrawiam

PostNapisane: Cz lut 05, 2015 4:08 pm 

Cześć
Niestety ale od dziennika odchodzi Camponotus latelaris. Ale dla pocieszenia, żeby było co opisywać dodaję moją największą kolonię Formica lemani. Przy następnym wpisie wszystko opiszę.

Pozdrawiam

PostNapisane: Pt lut 06, 2015 6:20 pm 

Cześć
Zgadnijcie co za kolonia jest w konkursie arniego ? No tak moja :lol: . Ale to nie o tym chcę pisać. Miałem opisać największą kolonię Formica lemani. No to tak

Kolonię dostałem od arniego rok temu. przez jedno lato przybyło na pewno 100 robotnic. Teraz kolonię szacuję na ok 800 robotnic. Kolonia zamieszkuje korkową wersję, największego sandwicha z wypełnieniem korkowym oraz dwu centymetrowym złożu korkowym. kolonia już zaczęła przebudowę chociaż są w tym gnieździe od 3 dni. Królowe są 4, kiedyś było 5 ale jedna padła i poszła na przemiał :roll: . Jeżeli chodzi o jedzenie to jedzą wszystko co im dam od much po karaczany tureckie aż po galaretki mrówkoyadowe. A i gniazdo też z mrówkoyada. Kolonia strasznie aktywna chociaż w wielu przypadkach płochliwa. Na arenie jest zawsze przy najmniej 10 robotnic które non stop jedzą. Jak na razie mrówki mają jak w raju w tym gnieździe bo i mają dużo miejsca a i zaczynają robić przebudowę. No ciekawe z resztą jak będą wyglądały korytarze.

No top przechodzimy do następnych koloni. To tak u Manica przybyło o jedną robotnicę i następne w drodze. Lasius ma pakiecik jajeczek z czego bardzo się cieszę. A tak a pro po to mam drugą kolonię umbratus. Ale ich nie będę opisywał. Dostałem też Tetramorium caespitaum ale tego też nie będę opisywał. Messor bez zmian.

No to chyba tyle. Do następnego wpisu.

Pozdrawiam

PostNapisane: Pt lut 13, 2015 12:14 pm 

Cześć

No to tak. Z gniazda lemani lecą wióry. Pełno trocin. Już stworzyły jakąś dziwną małą plątaninę korytarzy. Na arenie nie mam piasku właśnie dlatego, że jest pełno malutkich trocin. Jedzą okropnie dużo. Na raz zjadają dwa duże mączniki. I tu pojawia się coś ciekawego. Wczoraj po wierzchniej części gniazda ( od środka nie na zewnątrz :) ) biegała robotnica, która miała tułów jak królowa. Słyszałem o czymś takim ale nie sądziłem, że się z tym spotkam :) . W każdym razie obserwowałem ją z godzinę. Królowa ( tak ja widziałem jedną, ale na bank są dwie ) jak na koronowana głowę chodzi po gnieździe razem z orszakiem piastunek ( najmniejsze robotnice ). Manica ma boom robotnicowy i teraz zamiast 12 jest 20 robotnic :-P . Lasius umbratus ma jak na razie tylko jajeczka. Messor bez zmian.

To jak na razie tyle.

Pozdrawiam

PostNapisane: N mar 01, 2015 3:50 pm 

Cześć

Dawno nie pisałem ale dużo się zmieniło.
Formica lemani jeszcze nie ma potomstwa ale kolonia powoli znika w odmętach wykonanych przez siebie korytarzy. Królowe najprawdopodobniej właśnie gdzieś w tej plątaninie są. Jedzą jak wcześniej. Jednak miałem małą przygodę i musiałem zlikwidować hodowlę mączników. A mianowicie pojawiły się u mączników robaczki zwane roztoczami. Nie wiem czy to były pożyteczne czy nie i szczerze nie zastanawiałem się nad tym tylko jak najszybciej się pozbyłem hodowli. Niestety na jednej z aren ( tylko jednej na szczęście ) znalazłem to cholerstwo. Probówka była czysta więc ja wyjąłem i wszystko wyczyściłem. Od tamtej pory nic nie ma. Hodowle mogę zrobić nową a mrówki nie ucierpiały. U Manica wszystkie poczwarki się rozwinęły. Teraz mam już równo 23 robotnice. z jajeczek wykluła się kolejna partia larw, które rosną jak na drożdżach. Lasius umbratus postanowiłem przenieść z tamtego gniazda do probówki. I pomogło bo po około tygodniu od przenosin są oznaki poprawy. Nie wiem co z tym gniazdem było nie tak ale może stopkę nawadniającą zrobiłem za wysoką. Messor ma kupkę ładnych jajeczek. Musiałem ją przenieść do nowej probówki bo w starek skończyła się woda. Królowa chętnie je nasiona lnu i traw inne raczej niechętnie. Miodu nie tyka.

Ty tyle jak na ten wpis.

Pozdrawiam

PostNapisane: N mar 08, 2015 12:22 pm 

Cześć
Minęło trochę czasu. Kolonie lecą do przodu. Już ciężko mi to wykarmić. Z tego powodu kupiłem sobie 3 opakowania świerszczy, wziąłem pudełko po jajkach i to wszystko razem z żarciem wrzuciłem do jednego pojemnika. I jest. Mrówki szamają je lepiej niż muchy. Manica i Lasius mają kupę potomstwa w postaci poczwarek, jajeczek oraz larw. Formica lemani ma wielki pakiet jajeczek. Kolonia przeorała masę korka i stworzyła plątaninę korytarzy oraz komór z czego 3/4 nie widzę. :lol: Królowe zniknęły w odmętach korytarzy a reszta koloni albo szuka czegoś na arenie albo siedzi w gnieździe. Ostatnio stworzyłem wywietrznik żeby był wentylacja w gnieździe, chociaż malutka. Ale mrówki zasypały to górą z korka i postanowiły zrobić pseudo kopczyk w którym są komory. To trochę dziwne zwłaszcza, że ten gatunek w większości zakłada gniazda pod kamieniami i nie buduje nic takiego ale co tam może to mieszkalny śmietnik :lol: . Messor ma masę jajeczek. Je białko w postaci świerszczy i zgniecione nasiona, no tylko na robotnice czekać. Pheidole mają poczwarki larwy i jajeczka ale szału jakiegoś w rozwoju nie ma chociaż temperaturę mają dobrą.

No dobra to tyle. Sorki wielkie, że nie widzicie tego na zdjęciach ale nie mam aparatu a nie mam czasu na naprawienie go.

Pozdrawiam

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1