www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Pt lip 20, 2018 3:38 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 172 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: N lis 30, 2014 12:52 am 

L. niger
Zimują od 27.11.2014

C. ligniperdus
Zimują od 20.11.2014

C. herculeanus
Zimują od 01.11.2014

M. barbarus
Dziś aż 15 fotek uzbieranych z kilku dni :) Co się dzieje... nic szczególnego, ciągły przyrost jest i to mnie cieszy. Jest kilka naprawde sporych robotnic... Jest spory pakiecik jaj. Ostatnio mącznika nie chciały ryszać więc spróbowałem piersi z kurczaka, szybko zaciągły do gniazda więc wczoraj tez im dałem... Chciałbym im nieco powiększyć magazyn nasionek chociażby o 1 czy 2 komory ale widocznie mają ile chcą bo z areny nie zbierają wszystkich wysypanych. Wydaje mi się, że jest to tak, zjedzą kilka - zabiorą z areny kilka :) może jak będzie ich więcej to i magazyny powiększą...

Zdjęcia są w przypadkowej kolejności, na niektórych właśnie widać zajadanie się kurczakiem :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- L. niger
- C. ligniperdus
- M. barbarus
Posiadałem:
- M. rubida
- F. fusca
- C. herculeanus

PostNapisane: Cz sty 08, 2015 5:20 pm 

Nie wiele się dzieje :) dawno nie pisałem, chyab rekordowo długi odstęp między wpisami :)

L. niger
Zimują od 27.11.2014

C. ligniperdus
Zimują od 20.11.2014
Te mróweczki wyciągam w najbliższą niedziele co da bez tygodnia 2 miesiące zimowania, myślę, że starczy, tyle był zimowane rok temu o ile pamiętam. Zaobserwowałem w jednej ze strzykawek w lodówce kilka zdechłych robotnic wyniesionych w jedno miejsce. Nie będe ryzykował i zrobię tak, że w sobote wieczorem bo mam na noc do pracy, wyjme mrówki z lodówki a w niedziele rano jak wstanę podłacze je do nowgo formi żeby nie przegapić przeprowadzki :)

C. herculeanus
Mrówki zimowały od 01.11.2014 do 01.01.2015 równe 2 miesiące... do tej pory nie tknęły białka tylko kropelkę miody wszamały. Dziś ich trochę przestresowałem bo podniosłem szybkę od gniazda i odkurzyłem przez słomkę komory zawalone śmieciami, żadna robotnica nie ucierpiała więc jest OK. Zdjęcia robione dziś przed tym zabiegiem...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

M. barbarus
Mrówki wyraźnie zwolniły aczkolwiek nie mogę powiedzieć że przyrostu nie ma... są nowe jajeczka, jest masa larw i poczwarek i co jakiś czas widzę nową jeszcze nie wybarwioną robotnicę... ale to nie jest to co powinno być, to nie to co było. Zastanawiam się na miesięcznym zimowaniem w piwnicy gdzie temperatura jest około 10stopni. Jeszcze je trochę poobserwuję...
Kolonia od dłuższego czasu nie dostaję dostaw nasion. Magazunem mają w 2 komorach i widzę, że stopniowo się kurczy. Bedzie ich skrajnie mało to dosypię aby sobie uzupełniły :)

Co do tego wolniejszego rozowju to wydaje mi się najbardziej orawdopodobny spadek temperatury w mieszkaniu o te kilka stopni. Mam ciepłe mieszkanie, nie muszę ogrzewać przy takich "mrozach" jak mamy teraz, przypierdzieli z -20 to wtedy jest chłodno. Myślę, że takie lekki spadek daje im po "odwłokach" :) może w takim razie poczekam na wiosnę i zimowanie sobie odpuszczę. Postaram się jakoś zmierzyć temp w miejscu gdzie aktualnie są Messory... ale będzie to około 20-21stopni. Są w kuchni na połce więc jak się gotuje temperatura wzrasta lekko.

Obrazek

Obrazek

2 komory z potomstwem
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- L. niger
- C. ligniperdus
- M. barbarus
Posiadałem:
- M. rubida
- F. fusca
- C. herculeanus

PostNapisane: Wt sty 20, 2015 7:53 pm 

Forum się ostatnio nieco ożywiło :) widać że stagnacje mają się ku końcowi :P

L. niger
Dalej trwa zimowanie...

C. herculeanus
Mrówki zaczęły podkarmiać swoje larwy z przed zimowania... nie widziałem jej podczas robienia zdjęć ale jest już jedna poczwarka oraz widoczna na zdjęciach ogromna larwa... chyba będzie pierwszy major w tej kolonii bo larwa jeszcze na pewno podrośnie.
Robotnice strasznie wygryzają korek, zaśmieciły nim jedną z komór...
Przypominam, że kolonia wraz z formi cąły czas jest do sprzedania, co do ceny - dogadamy się, ale tylko dobiór osobisty...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

C. ligniperdus
Nie tak jak kolonia opisywana wyżej ale również kilka larw podrosło. Jajek nie zaobserwowałem. Kolonia przypomnę ma nowe gniazdko ( identyczne niemal że jak poprzednio ) rónież zaczyły prace niszczące. 2 z mrówek czego nie fotografowałem utknęły w korku i najprawdopodobniej tam zginęły... Wystrój areny oraz piasek również nic nie zmieniałem... piasek nowy a wystrój wyparzony...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

MAJOR!
Obrazek

M. barbarus
Kolonia cały czas się rozwija, mam nadzieję że gdy nadejdą cieplejsze dni i wiosna zawita to kolonia nabierze tempa, teraz idzie im to wolniej - prawdoopodobnie dlatego że temp w mieszkaniu spadła o kilka stopni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- L. niger
- C. ligniperdus
- M. barbarus
Posiadałem:
- M. rubida
- F. fusca
- C. herculeanus

PostNapisane: Cz sty 22, 2015 12:41 pm 

C. ligniperdus
No i są pierwsze efekty zimowania :)

Obrazek

C. herculeanus
Właśnie byłeś świadkiem jak i ta królowa znosiłą pierwsze jajko po zimowaniu... do jutra może być już pakiecik. Nie fotografowałem bo obawiałem się że się przestraszy błysków flesza...

ZIMOWANIE UWAŻAM ZA UDANE :P

- L. niger
- C. ligniperdus
- M. barbarus
Posiadałem:
- M. rubida
- F. fusca
- C. herculeanus

PostNapisane: Śr sty 28, 2015 6:52 pm 

L. niger
Po zimowaniu już. Larwy zaczeły podrastać. Dostały miód i białko, czy zjadły? - nie wiem... nie wyglądąło jakby coś ubyło :P ale możliwe że poskubały coś gdy nie widziałem...
Jajeczek nie zauważyłem, ale też specjalnie się nie przyglądałem...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

C. ligniperdus
Królowa czerwi chyba na maxa :) jajeczek przybywa całuy czas... nawet teraz są 4-5 świeżych nie dołączonych do pakietu tylko trzymane przez robotnice... I TO MI SIĘ PODOBA. Możłiwe, że urodzi się kolejny majorek. Jak będa poczwarki to zajmą spokojnie z 1 komorę... Zobaczymy jak się losy potoczą... ale za rok, tzn po kolejnym zimowaniu obowiązkiem będzie przenieść je do nieco większego gniazda... jakiego to zobaczymy...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

C. herculeanus
Wszystkiego po trochu. Jajeczek tez przybywa. Kolonia troszke mniej aktywna na arenie niż ligniperdy.

Obrazek

M. barbarus
Zdjęcie przedstawia iż za kilka dni nadejdzie czas nawadniania. Niewielka częśc mrówek przesniosła się do wilgotnej części gniazda. Jeszcze dziś albo na za dzień lub dwa zacznie pojawiać się tam potomstwo, to dla mnie znak że należy wlać wody do podstawki i całośc przeniesie się mniej więcej w połowę gniazda. Kiedyś nalałem zbyt dużo wody i mrówki przeniosły się bliżej wejścia... wg mnie mają idealne warunki jeśli chodzi o wilgotność. Co do temperatury to czekam na cieplejsze dni. Kolonia wyraźnie zwolniła od kiedy zaczęła się minusowa temperatura na zewnątrz... w domu mam ciepło ale widocznie przydało by się jeszcze cieplej. Ale takie zwolnienie myślę że dobrze im zrobi, nie można tego nazwać zimowaniem ale dobre i to. Gdzies wycztałem, że ktoś wcale nie zimuje messorów i jest OK

Obrazek

- L. niger
- C. ligniperdus
- M. barbarus
Posiadałem:
- M. rubida
- F. fusca
- C. herculeanus

PostNapisane: Pn lut 02, 2015 11:59 am 

C. ligniperdus
Obrazek

C. herculeanus
Obrazek

M. barbarus
Obrazek

Ktoś ( nie pamiętam kto ) ostatnio w dzienniku pochwalił się swoimi innymi zwierzątkami. oto i moje STADO :P

Zaczniemy od tych największych :P

PIESY
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Synek z piesełem
Obrazek

Żółwik
Obrazek

Obrazek

Chomik
Wróg nr1 mojego psa...

Obrazek

- L. niger
- C. ligniperdus
- M. barbarus
Posiadałem:
- M. rubida
- F. fusca
- C. herculeanus

PostNapisane: Pt lut 06, 2015 6:04 pm 

Kolejny bardzo spontaniczny wpis :) same fotki

C. ligniperdus
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Majorek
Obrazek

Obrazek

C. herculeanus
Obrazek

Obrazek

Obrazek

- L. niger
- C. ligniperdus
- M. barbarus
Posiadałem:
- M. rubida
- F. fusca
- C. herculeanus

PostNapisane: Pt lut 13, 2015 6:11 pm 

M. barbarus
Mam wrażenie jakby jedna z robotnic składała jajko i je jadła... ale może tylko mi się wydaje. Nagrałem krótki filmik z życia mojej 10-cio miesięcznej kolonii przy okazji. Stagnacja trwa nadal choć widziałem ostatnio kilka świeżych jajeczek, laarwy też delikatnie, pomału rosną. Nie jest to to co było kiedyś gdzie larwy rosły z dnia na dzień. Dalej czekamy na cieplejsze dni i noce...

Dziś cała uwaga forum będzie zwrócona w stronę dziennika naszego kolegi @Mave więc macie tutaj przedsmak tego jakże zajefajnego gatunku :) Mave, na pewno to przeczytasz :P proszę o więcej fotek!

Aha co do piosenki to akurat taka mi dziś wpadła w ucho w jednej ze stacji radiowych :P

Film nagrywany telefonem, czasem długo łapał ostrość :/

Messor barbarus

- L. niger
- C. ligniperdus
- M. barbarus
Posiadałem:
- M. rubida
- F. fusca
- C. herculeanus

PostNapisane: N mar 01, 2015 10:57 pm 

Jako że jutro ide do szpitala na zabieg, nie wiem kiedy wyjde to zabrałem się za dziennik. Tak w razie jakbym się po narkozie nie obudził to popatrzcie na moje mróweczki :P
Foty właśnie się wysyłają na komputer.

L. niger
Kolonia nabrała tempa po zimowaniu. Wogóle to jakaś dziwna ta królowa jest, czytając inne dzienniki to nigerek przybywa w zastraszającym tempie. A tą królową sam osobiście przy mnie słapał mój synek :) nie mogłem jej wypuścić :) Jest to kolonia z rójki 2014 i szału nie ma, ale wszystko jest na dobrej drodze.

Obrazek

Obrazek

C. ligniperdus
Z jajek po zimowaniu wychodzą pierwsze robotnice. Kolonia aktywna na arenie, stale patrolowana przez ~5-7 robotnic. Przydałby się kolejny majorek, jest tylko 1. Jest sporo potomstwa więc może się coś przytrafi :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

C. herculeanus
Podobnie jak wyżej. Kolonia jest także aktywna ale bez rewelacji. Na arene wychodzą jak tylko są głodne, aczkolwiek staram się nie dopuszczać do takiej sytuacji heh. Miód i mącznik jest regularnie wymieniany a resztki z areny idą do kosza.
Jest jedna nowinka w tej kolonii. Jest w końcu pierwszy major!
Kolonia w dalszym ciągu jest na sprzedaż. ( ale niestety tylko odbiór osobisty, cena jeszcze nie wiem jaka, na pewno się dogadamy, dotyczy całej kolonii i formikarium ) W planach mam zostawić sobie tylko ligniperdy, nigerki synka no i oczywiście Messorki.
Co do posiadanego potomstwa to jest go znacznie więcej niż u koloni wyżej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Majorek w całej okazałości, jeszcze nie wybarwiony jak trzeba bo ma kilka dni dopiero

Obrazek

M. barbarus
Ostatnio zrobiłęm niewielki eksperyment. Kolonia od początku żywiona mącznikami. Kupiłem kilka sztuk świerszczy i położyłem obok mącznika na arenie. W pierwszej kolejności wzieły się za.... świerszcza :) Świerszcze się skończyły a kolonia zajada się ponownie mącznikami :) co jakiś czas będe im kupował coś innego.
Nie wiem dlaczego, na arenie jest max kilka robotnic. Podczas robienia fotek były chyba 2 :/ Mrówki przechodzą okres taki podchodzący mi pod stagnację i to już od dłuższego czasu. Właściwie od momentu przeprowadzki do nowego gniazda. Jajka są choć teraz jest ich zdecydowanie więcej co widać na jednej z fotek. Może coś się ruszy. Myślę, że wiosna i cieplejsze dni załatwią sprawę. Mógłbym pomyśleć nad jakimś dogrzewaniem ale taki okres delikatnego spoczynku dobrze wpłynie na kolonię.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- L. niger
- C. ligniperdus
- M. barbarus
Posiadałem:
- M. rubida
- F. fusca
- C. herculeanus

PostNapisane: Pn mar 09, 2015 12:38 pm 

Witam, jestem cały i zdrowy :) szybki wpis ale tylko o jednej z moich kolonii...

C. ligniperdus
Po powrocie ze szpitala ta kolonia przeszła samą siebie, zjadła 3 krople miodu, pierwszy raz sam major się pofatygował na arenę w tym celu. Jeśłi chodzi o białko to 2 mączniki zostały zaciągnięte do gniazda.
Mój majorek chyba zaraz pęknie :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- L. niger
- C. ligniperdus
- M. barbarus
Posiadałem:
- M. rubida
- F. fusca
- C. herculeanus

PostNapisane: Wt mar 17, 2015 7:59 pm 

Dziś bez większych opisywań... :)

Obrazek

L. niger

Obrazek

Obrazek

C. ligniperdus

Obrazek

Obrazek

C. herculeanus
Sprzedam całość mrówki+formi ( odbiór tylko osobisty - Dąbrowa Górnicza ) TANIO!!! :D

Obrazek

Obrazek

M. barbarus
Wiem wiem, wężyk okropnie brudny :) kiedyś wymienię będąc przy okazji w Castoramie, Obi czy innym budowlanym :) Jak przez ostatnie czasy postowała kolonia w posiłkach mięsnych tak dziś z chęcią do gniazda zaciągły pierwszego mącznika i później kolejne 3 :) w gnieździe zjadane są właśnie 4 mączniki, 2 spore i 2 mniejsze :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- L. niger
- C. ligniperdus
- M. barbarus
Posiadałem:
- M. rubida
- F. fusca
- C. herculeanus

PostNapisane: Cz mar 26, 2015 12:21 am 

C. ligniperdus
Królowa zniosła kolejną porcję jajeczek, ciężko to nazwac pakietem - pakiecior :) Zostało jeszcze kilka larw które nie bardzo chcą rosnąć, są takie żółte, oraz dośc sporo poczwarek :) Ostatnio była kolejna larwa wyglądająca na przyszłego majora ale po przepoczwarzeniu została szybko odpakowana i zjedzona, dziwne... dostęp do białka jest cały czas bo i apetyt im dopisuje...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Aha, no i jak widac na zdjęciach przeleciałem oba krótrze boki formi talkoholem, ponieważ podanie pokarmu skutkowało ucieczkami kilku mrówek, czasem niechcący zamykając pokrywę niechcący miażdżyłem robo :/ Teraz jest ok, przez ostatnich kilka karmień/sprzątań nie zdażyła się ani jedna ucieczka...

- L. niger
- C. ligniperdus
- M. barbarus
Posiadałem:
- M. rubida
- F. fusca
- C. herculeanus

PostNapisane: Cz maja 07, 2015 10:43 am 

Grubo ponad miesiąc od ostatniego wpisu, ale w sumie nic się nie działo takiego coby trzeba było opisać...

Kolonia C. herculeanus znalazła nowy dom :)

L. niger
Kolonia rozwija się cały czas aczkolwiek tempa jak na L. niger to nie ma :) Ostatnio robotnice dość często zwiedzają arenę czego nie robiły praktycznie wcale, jedzenie zawsze stało przed wejściem do gniazda, teraz robotnice obserwuje spacerujące na ozdobach areny...

Obrazek

C. ligniperdus
Jest potomstwa w każdym stadium ale chyba zaczyna się stagnacja, są jajeczka w liczbie sztuk kilka, nierosnące larwy ( prócz jednej ), i kilka poczwarek. Wydaje mi się że jajeczka się zmienią w larwy, z poczwarek wyjdą robo i stagnację czas zacząć :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

M. barbarus
Tak jak myślałem, przyszła wiosna, temperatura w mieszkaniu kilka stopni w górę i od razu widać efekt. Robotnic przybywa, jest pełno larw w tym kilka naprawde sporych :) Aktywnośc na arenie także wzrosła, co 3 dni daj eim 4 larwy mącznika a w między czasie to co się upoluje, jakąs muche, komar itp...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- L. niger
- C. ligniperdus
- M. barbarus
Posiadałem:
- M. rubida
- F. fusca
- C. herculeanus

PostNapisane: N cze 07, 2015 1:30 pm 

Witam znowu po miesięcznej przerwie :) Jakoś ostatnio nie miałem czasu dodać wpisu aczkolwiek niemal codziennie na forum zaglądałem.

L. niger
O tych mrówkach nie ma co się zbytnio rozpisywać, jedzą miodek i mączniki, i kolonia rośnie :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

C. ligniperdus
Na tą chwile została chyba 1 poczwarka, larwy od dłuższego czasu nie rosną, wygląd ami to na stagnację. Dzis dostały 2 krople miodu i mącznika, który był zaciągany do gniazda ale skończył na "śmieciach"... Znowu ze 2-3 miesiące nic się nie będzie działo :) ten typ tak ma...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

M. barbarus
Kolonia znacznie zrobiła się aktywniejsza. Aczkolwiek gdy na arenie nie mają jedzenia to potrafi na niej nie być żadna robotnica. Muszę tą sytuację kiedyś wykorzystać i wymienić im piasek i wystrój na arenie, od nowości nie był wymieniany jedynie tylko resztki zbierane, które zawsze mrówki znoszą w jedno miejsce...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- L. niger
- C. ligniperdus
- M. barbarus
Posiadałem:
- M. rubida
- F. fusca
- C. herculeanus

PostNapisane: So cze 13, 2015 9:29 pm 

Dziś tylko Messorki :)

M. barbarus
Szybko i na temat... kolonia nabrała tempa i to niezłego. Codziennie przybywa kilka robotnic, jest MASA jajeczek i kilka dość interesująco zapowiadających się larw :) a i na arenie spory ruch...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- L. niger
- C. ligniperdus
- M. barbarus
Posiadałem:
- M. rubida
- F. fusca
- C. herculeanus

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 172 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1