www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Cz cze 21, 2018 3:14 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz sie 24, 2017 3:00 pm 

Witam wszystkich!

Mam na imię Damian i interesuje się mrówkami od niedawna z czystego przypadku, ponieważ znalazłem królowa mrówek u siebie w pokoju w wilgotnym wężyku po spuszczaniu wody z akwarium (najprawdopodobniej jest to Lasius niger lub Lasus flavius). Złapałem ja do tymczasowego plastikowego pojemnika do czasu pierwszego pokolenia wtedy przeprowadzę ja do probówki. Wtedy zaczęła się moja fascynacja tymi zwierzętami, wpadłem na pomysł hodowli mrówek. Przez kilka następnych dni szukałem wszelkich informacji na temat tych stworzeń, aż w końcu postanowiłem nabyć Messor barbarus wraz z formikarium "LUBI" z strony ant center, która jak najbardziej polecam. Mrówki dotarły całe i zdrowe w 2 dzień od zakupu. Ponadto dostałem około 30 robotnic mimo, że na stronie jest napisane od 5 do 15. Na początku w dzienniku będę dokumentował hodowle tych 2 gatunków za jakiś czas planuje nabyć również Temnothorax sp. Tutaj możecie zadawać pytania http://www.antmania.pl/forum/1/viewtopic.php?f=14&t=12701

Messor barbarus
Dzień 2
Królowa:1
Robotnice:około 30
Poczwarki:około 8
Larwy:około 3
Jajka: Parę lecz królowa własnie je znosi.

Mrówki przyszły do mnie wczoraj około godziny 15 po urządzeniu areny i nawodnieniu gniazda położyłem probówkę. Część robotnic wyruszyła od razu na zwiad, królowa pierwszy raz poza probówka zauważyłem po upływie około 2-3 godzin pochodziła chwile i wróciła do probówki. Po jakimś czasie od wypuszczenia na arenę nasypałem im ziarna które były załączone w zestawie + parę muszek owocówek, małego pająka i muchę od razu zainteresowały się podanym pokarmem i część zaniosły do probówki. Następnego dnia jak wstałem zauważyłem ze królowa wraz z całym dobytkiem przeprowadziła się do gniazda, i od razu zaczęła składać nowe jajka. Robotnice przez noc naznosiły ziarna do gniazda, część zostawiły przy wejściu/wyjściu, część nad komorę i do komory w której przesiaduje królowa. Białko jakie im podałem zostało sprytnie schowane pod mchem na arenie na początku myślałem, że schowały to jako "śmieci" lecz po czasie zauważyłem kilka robotnic niosących jedzenie do gniazda. Dotarły do komory z królowa i zaczęły konsumpcje muchy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Lasius niger lub Lasius flavius
Dzień 10
Królowa:1
Robotnice:0
Poczwarki:0
Larwy:0
Jajka: około 20
Obrazek

Tutaj zbyt wiele się nie dzieje następny wpis najprawdopodobniej będzie dopiero jak zauważę pierwsze poczwarki lub jak już będą pierwsze robotnice. Wtedy również już będzie wiadomo czy to jest Lasius niger czy Lasius flavius.

Nowe wpisy będą pojawiały się co około 2 tygodnie żeby były zauważalne jakieś zmiany.

Przepraszam wszystkich za jakość zdj w następnych postach powinna być już lepsza ponieważ będę robił zdj lustrzanka a nie telefonem.

Strefa czasowa: UTC + 1