www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest So maja 26, 2018 7:03 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: N maja 13, 2018 8:37 am 

Jakiś czas temu postanowiłem zakupić swoje pierwsze mrówki Messor Barbarus - po około tygodniu czasu, przyszła królowa z jajeczkami w próbowce. Zatkaną próbówkę włożyłem na arenę mojego formikarium i czekałem spokojnie na rozwój spraw. Formikarium wstawiłem do zamykanego regału, gdzie było dość ciemno. Niestety z racji tego, że regał był często otwierany (były tam inne rzeczy codziennego użytku) co powodowało wstrząsy i stresowało królową, postanowiłem przenieść formikarium na biurko, znajdujące się w pobliżu okna. Wyciągnąłem też watę, która zatykała próbówkę. W nowym miejscu, przez pewną część dnia próbówka była naświetlana i zauważyłem, że królowa w trybie natychmiastowym przenosi jajka do części gniazdowej formikarium, wychodząc z próbówki. Następnego dnia wyciągnąłem próbówkę z formi i co drugi dzień nawadniałem basenik w gnieździe a także watę na arenie, aby mrówki miały wystarczająco dużo wody. Zostawiłem też na szalce petriego umiejscowionej na arenie kropelkę miodu, gdyby mrówki chciały się pożywić. Dawałem im też nasiona lnu, ale mrówki ich nie ruszały, nie przenosiły do gniazda. Zaczęły wykluwać się pierwsze robotnice. Niestety miejsce w którym były mrówki wydawało się zbyt nasłonecznione i nagrzane, więc przeniosłem je na półkę w innym pokoju, gdzie jest mniej światła. Wszystko to działo się na przestrzeni około miesiąca, zmiany nie następowały z dnia na dzień.

I tu dochodzimy do obecnej sytuacji. Nawadniam, jedzenie jest, natomiast robotnice około 2-7 dni po wykluciu umierają. Nie wydaje mi się też aby królowa znosiła nowe jajka. Z czego to może wynikać?

Dodam tylko, że przeczytałem przed kupnem FAQ dotyczące hodowli. Wiem, że powinienem unikać wstrząsów i nadmiernego naświetlenia. Czy to mogło spowodować przedwczesną śmierć robotnic? Jak teraz powinienem postępować?

PostNapisane: N maja 13, 2018 1:56 pm 

Czy podawałeś pokarm białkowy? Mączniki, świerszcze?

PostNapisane: N maja 13, 2018 2:04 pm 

PrzemysławT napisał(a):
Czy podawałeś pokarm białkowy? Mączniki, świerszcze?

Na ten moment jeszcze nie, tylko nasiona - dałem siemię lniane, amarantusa, słonecznik, płatki owsiane. Zastanawiam się czy to nie za wcześnie - na razie mam jedynie królową i jedną wyklutą kilka dni temu robotnice. 4 robotnice wyklute wcześniej padły po około tygodniu.

PostNapisane: N maja 13, 2018 2:13 pm 

Zastanawiasz się czy nie za wcześnie? I twierdzisz, że czytałeś o hodowli?
Podawaj kawałki mączników pokrojone tak, by mrówki miały dostęp do miękkich tkanek. Podawaj plasterki świerszczy. Karmówkę zamroź przed pokrojeniem.

PostNapisane: N maja 13, 2018 8:29 pm 

PrzemysławT napisał(a):
Zastanawiasz się czy nie za wcześnie? I twierdzisz, że czytałeś o hodowli?
Podawaj kawałki mączników pokrojone tak, by mrówki miały dostęp do miękkich tkanek. Podawaj plasterki świerszczy. Karmówkę zamroź przed pokrojeniem.

Tak, czytałem. Z tego co wyczytałem na Formicopedii, mrówki żniwiarki żywią się głównie ziarnami. Nie znalazłem nigdzie info o białkowej karmówce dla tych mrówek. Ale dołączę mączniki do diety i zobaczę, dziękuję za rady!

Na ten moment postanowiłem zmniejszyć trochę wilgotność - będę uzupełniał basenik raz na 4 dni. Spróbuję też przyłączyć na powrót próbówkę - być może formi jest za duże dla mrówek.

PostNapisane: N maja 13, 2018 9:16 pm 

Głównie, nie wyłącznie. Podawaj teraz regularnie pokarm białkowy i postaraj się zminimalizować stresy królowej, swoje już przeszła.
Miodu z reguły nie tykają, proponuję go odstawić, bo się jeszcze jakaś mniejsza robotnica utopi albo poklei.
Nie wiem, co masz na myśli, pisząc: basenik, ale Messory nie obędą się bez odpowiedniej wilgotności w gnieździe. Ważne tylko, żeby część komór była całkowicie sucha. Mrówki będą tam składować nasiona. Ale przy tak małej kolonii, powinny mieszkać w probówce, otwartej ewentualnie i wyłożonej na arenę bez dostępu do gniazda, z zatkanym wejściem do gniazda jeśli to kompakt. W jakim formikarium je trzymasz?
Proponuję Ci podawać mak i nasiona lawendy ze względu na wielkość ziaren. Siemię lniane, a już na pewno słonecznik, są teraz za duże.

Oczywiście może być jeszcze inna, dodatkowa przyczyna padania robotnic, ale podawanie pokarmu białkowego to konieczność.

PostNapisane: Wt maja 15, 2018 2:39 pm 

Królowa po dostarczeniu ziaren udała się na małe poszukiwania i wniosła do gniazda jeden płatek owsiany. Młoda robotnica wciąż żyje i ma się dobrze. Przyłączyłem próbówkę w razie gdyby mrówki chciały przejść do mniejszego pomieszczenia. Jutro będzie próba karmienia mrożoną karmówką.

PostNapisane: Śr maja 16, 2018 2:07 pm 

Królowa rzuciła się na pokrojone paski mrożonych karaczanów jak wilk. Obecnie kolonia urosła do 3 robotnic, na razie spędzają czas z jajkami, jako piastunki.

PostNapisane: Śr maja 16, 2018 2:56 pm 

Nic dziwnego, skoro pokarm białkowy dostała tak późno.
Skoro już piszesz o swojej kolonii w dziale Mrówcze dziennki , to proponuję Ci nadać tym wpisom formę dziennika i zamieścić link do Pytań do dziennika.

Strefa czasowa: UTC + 1