www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Pt cze 22, 2018 9:50 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt lut 02, 2018 8:02 pm 

Cześć! I ja postanowiłem założyć własny dziennik gdzie będę opisywał swoje przygody z mrówkami. Jak na razie mam tylko malutką kolonie nigerków, ale kiedyś na peeewno się powiększy o różne inne gatunki. W tym roku mam okazje wyjazdu do Chorwacji i mam nadzieje, że chociaż poobserwuje ciekawe gatunki. Nie ukrywam, że liczę na coś więcej (Jakaś rójka najlepiej P.pallidula jako moje ulubione mrówy, oczywiście jakimś messorem też nie pogardzę :P)

Przechodząc do sedna pierwszy wpis będzie zapoznawczy. Moje mrówki gatunku Lasius niger zakupione na mrowkoyadzie z formikarium typu brand. Popełniłem dwa błędy na samym początku:
1. Nie wiedziałem jak nawodnić gniazdo, więc je zalałem
2. Wpuściłem 2 mrówki do wielkiego gniazda ( z tym jeszcze walczę )
Dalej, było ich 2 (jak wyżej) i około 2 larwy+parę jajek. Robotnica jednego dnia zbudowała z piasku wielką górę w gnieździe i następnego dnia nie żyła :(. Królowa została sama z jajkami i larwami do wykarmienia (na szczęście było w tedy już jakieś 9 poczwarek). Szczęście się o tyle uśmiechnęło, że królowa wybredna nie jest i zjadła martwą mrówkę dzięki czemu zapewne kolonia nie upadła.
Obecny stan kolonii:
Królowe:1
Robotnice:5
Poczwarki:3
Larwy:ok. 11
Jajka: ok.11
Królowa supeeer czerwi od kiedy kupiłem matę grzewczą i mają stała temp. ok. 28 stopni (w nocy około 20-19). Mrówki przez pierwsze dni nie wychodziły na arenę w ogóle. Potem zaczęły zbierać piasek więc na początek zarzuciłem miodek pod wejście do gniazda, wszystko OK, ale myślałem tak, że jak teraz kolonia intensywnie się rozrasta potrzebuje białka. Więc przekroiłem malutki kawałek mącznika (miałem zakupione wcześniej) wydawał się naprawdę mały, ale kiedy mrówki go znalazły był jakieś 5 razy większy. Jakie było moje zdziwienie jak jedna mrówka zaczęła ciągnąć go do gniazda, i to się udało. Na następny dzień (dzisiaj) zastałem mącznika przy królowej, a chwilkę potem został zaniesiony do korytarza. Zobaczyłem w nim dziurę i wyjedzone wnętrzności, odetchnąłem z ulgą, ponieważ wiedziałem, że teraz kolonia jest na najlepszej drodze do rozwoju. Dzisiaj powtarzam tą czynność jednak z mniejszym kawałkiem, lecz zainteresowanie jest mniejsze, ponieważ są już najedzone.
Gniazdo wysuszam za pomocą Mint (której dziękuje za rade) i na arenie mam gotową probówkę. Mam nadzieje, że się uda (trzymajcie kciuki!). Posty będą się pojawiać jak będzie się coś działo i w przyszłości mam zamiar załączać filmy, na których łapie rójkowe królowe. Pierwsze rójki już w kwietniu, czekam w niecierpliwości :).

Tutaj zdjątko zapoznawcze z wyglądem mojej koloni ( głównie dla osób , którym wyobraźnia nie wystarczyła ;)):
https://zapodaj.net/a8bfa156a8281.jpg.html

Pytanie: viewtopic.php?f=14&t=13367

1x T. caespitum
1x F. cunicularia
1x M. sp.
1x F. fusca/lemani
1x D. quadropunctatus
1x F. cinerea
DZIENNIK

PostNapisane: Wt lut 06, 2018 4:23 pm 

I tak oto dodaje już drugi post. U mrówek nie zmieniło się za dużo, ale opisze to co zadziało w ciągu tych paru dni.
Mrówki wnoszą coraz więcej piasku do gniazda i w jednym miejscu usypały sobie mały kopiec, do którego wkładają larwy i wyciągają już poczwarki. W między czasie zostały otwarte dwa kokony i 2 nowe mrówki dołączyły do koloni :P. Larw jest coraz więcej i królowa złożyła sporo jajeczek. Przy temp. ok. 28 stopni królowa bardzo czerwi. Mrówki są żywe i żwawe. Czasami zdarza się tak, że jedna nagle błyśnie z szyby na korek, naprawdę w takim tempie jak w panice biegają albo szybciej (nic się wtedy nie dzieje mrówki po prostu wyglądają jakby wyładowywały energie).
Obecny stan kolonii:
Królowa:1
Robotnice:7
Poczwarki:5 (chyba, że coś się przeobraża gdy pisze :))
Larwy:ok. 11
Jajeczka:ok. 17

Mrówki nie są zainteresowane jedzeniem na daną chwilę. Co dobrego odkryły probówkę, jednak na razie służy im za ,,poidełko". Korek nie długo wyschnie i mam nadzieje, że wtedy zrozumieją, że tam jest im lepiej. Co do mojego wyjazdu do Cro, dowiedziałem się, że w lipcu ma tam rójkę sporo gatunków (w tym P.pallidula :P) więc jak uda mi się złapać jakiś nadmiar (mam nadzieje, że złapie cokolwiek) to będę sprzedawał.

Zdjęcie kolonie (jedna mrówa na arenie): https://zapodaj.net/1899a31ff485c.jpg.html

Pytanie: viewtopic.php?f=14&t=13367

1x T. caespitum
1x F. cunicularia
1x M. sp.
1x F. fusca/lemani
1x D. quadropunctatus
1x F. cinerea
DZIENNIK

PostNapisane: Pn lut 12, 2018 8:05 pm 

Trzeci post zacznę od tego, że w końcu udało mi się przesiedlić moją kolonię do probówki (korek prawie cały wysechł) i jeszcze raz bardzo dziękuje Mint za radę, która ukończyła się powodzeniem;). Przygotowałem ją i ulepszyłem przegrodami z korka. Wyciągnąłem szkło z areny, bo mają tendencję do zasypywania gniazda (i tak trochę im się udało tego piasku zgromadzić ;)) jednak włożyłem z powrotem ponieważ zauważyłem, że bardzo im jej brakuje, próbowały wygryźć watę ;) . Korek teraz umyje i następnie wysuszę żeby był gotowy na inna kolonie w przyszłości ( postanowiłem, że nigerki wsadzę do betonu, a korek dam Camponotusą, mam nadzieje, że złapie). Myślę z czego zrobić arenę, chyba będzie to pudełko po ferrero rocher, chodź wolałbym jakiś inny pojemnik, macie jakieś pomysły ?
Stan kolonii:
Poczwarki:9
Larwy:ok. 7 nie jestem w stanie policzyć ponieważ zaparowała mi probówka :(
Jajka:ok. 20 tutaj też nic nie widzę
Probówka u góry ma krople i teraz mam problem, ponieważ boję się, że w końcu wody będzie tyle, że skapnie na mrówy. Mam nadzieje, że (tak wiem trochę dużo tych ,,że", ale nie mogę znaleźć synonimu :wink:) woda odparuje z powrotem na watę. Macie pomysł jak się jej pozbyć? Mrówki ochoczo gromadzą piasek przy wejściu (używają też go jako izolatora w prześwitach, które powstały pomiędzy szkłem a korkiem), ale postanowiłem, aby działo się to co dziać się musi, ja ich nie powstrzymam ;).

Tutaj zdjęcie kolonii (wiem słaba jakość, ale przez te krople nie mogę zrobić dobrego zdjęcia)

Tu możecie mi odpowiedzieć na pytanka w poście i sami je zadać

1x T. caespitum
1x F. cunicularia
1x M. sp.
1x F. fusca/lemani
1x D. quadropunctatus
1x F. cinerea
DZIENNIK

PostNapisane: Cz lut 15, 2018 7:46 pm 

Czwarty post już nie będzie taki wesoły. Królowa zmarła. Nie wiem czemu, nie wiem co mogło być przyczyną. Wszystko było okej ale dzisiaj już jej z nami nie ma. I teraz zasadnicze pytanie, kolonia została osierocona. Może ma ktoś na sprzedaż królową, bądź kolonie, do której będę mógł zaadoptować te robotnice, które zostały ?

Proszę o pomoc ponieważ pilnie potrzebuje czegoś, żeby kolonia przedtrwała

1x T. caespitum
1x F. cunicularia
1x M. sp.
1x F. fusca/lemani
1x D. quadropunctatus
1x F. cinerea
DZIENNIK

PostNapisane: Cz lut 22, 2018 6:12 pm 

Hej, to będzie krótki wpis ponieważ nie mam za dużo do powiedzenia. Dzięki pewnemu użytkownikowi będę miał królową do adopcji moim nigergkom ! Bardzo dziękuje patry090. Królowa będzie do mnie szła w niedługiej przyszłości. Mam jeszcze jedną nowinę będę miał najprawdopodobniej Tetramorium caespitum z czego cieszę się bardzo, ponieważ to moje jedne z ulubionych mrów. W poniedziałek będą do mnie wysyłane chyba, że już nic nie będzie w ofercie:P.
Stan kolonii:
Królowa:0
Robotnice:11
Poczwarki:ok.4
Larwy:3
Jajka:tutaj nie wiem :P

1x T. caespitum
1x F. cunicularia
1x M. sp.
1x F. fusca/lemani
1x D. quadropunctatus
1x F. cinerea
DZIENNIK

PostNapisane: Wt lut 27, 2018 10:22 pm 

Piąty post mogę uznać za szczęśliwy, ponieważ udało mi się znaleźć kolonie Temnothorax/Leptothorax sp. . Co do identyfikacje to te mrówy wyglądają prawie wszystkie tak samo, więc prosił bym o identyfikacje tylko czy to Temno czy Lepto. Co do samych mrówek nie spodziewałem się, że są tak malutkie. Królowa to mnie dobiła jak ją zobaczyłem, była tak malutka... Kolonie znalazłem w żołędziu (dodam, że znalezienie takiej koloni to naprawdę nie problem. W tej porze roku trzeba zaopatrzyć się w około 40 min czasu, cierpliwość oraz jakiś worek/pudełko. Polecam szukać w żołędziach z dziurką, ( tak naprawdę bez niej nie opłaca się go podnosić) mi się udało za jakimś 5 żołędziem. Przy takiej temperaturze ( -10<) mrówki wyglądają/są (jak) martwe. Potem zaczynają się ruszać. Z moich obserwacji mogę uznać, że są to mrówki, które nie potrzebują za wiele do szczęścia ( moje nie maja problemu, że żołądź jest otwarty) ale i ciekawskie. Ile już mi uciekło mrówek przy pracy przy nich (wszystkie wyłapane). Zauważyłem, że są one nadzwyczaj spokojne, nie przeszkadza im, że żołądź się rusza w ogóle. Bardzo interesujący jest sposób poruszania się dwóch mrówek, łapią się żuwaczkami i jedna niesie drugą nad głową, super to wygląda. Ponoć jest u nich nieznaczny polimorfizm, możliwe, że nawet w mojej koloni są ,, żołnierze" ale możliwe, że to starsze pokolenie. Mrówki są ogólnie większe od pozostałych, prawie takie jak królowa. Ogółem mróweczki śliczne i niepowtarzalne. Polecam poświęcić 40 min na wyjście do lasu z dębami.
A teraz jakieś adnotacje do mojej kolonii.

Królowa:1(albo bardziej jedną widziałem, widziałem bo teraz siedzi gdzieś w żołędziu, ale u nich raczej są monogeniczne gniazda)
Robotnice:30-40 ( to chyba niezła sumka jak na ich max. 200 robotnic)
Poczwarki:0 (nawet nie wiem jak wyglądają :lol: )
Larwy: może z 10
Jajka: ok.20

Formikarium dla nich zrobiłem oryginalne, bo z szklanki po świeczce :lol: . Wiem, że gips nie jest najlepszym rozwiązaniem, ale nie miałem pomysłu na inne tworzywo. Wszystko przykryłem folią spożywczą, tak folią spożywczą, ponieważ jeszcze nie mam pomysłu na nic, a te maleństwa nawet z tym sobie radzą.

O nigerkach nie piszę ponieważ nic się nie zmieniło.

https://zapodaj.net/4f26598723a96.jpg.html
https://zapodaj.net/07fded1382632.jpg.html
https://zapodaj.net/616bb9e9da8f5.jpg.html
https://zapodaj.net/d5dfae560db68.jpg.html
https://zapodaj.net/2b09f857124ce.jpg.html
Polecam spojrzeć

Pytania: viewtopic.php?f=14&t=13367

1x T. caespitum
1x F. cunicularia
1x M. sp.
1x F. fusca/lemani
1x D. quadropunctatus
1x F. cinerea
DZIENNIK

PostNapisane: So mar 10, 2018 12:14 am 

Cześć! Długo mnie tu nie było, ale wynika to z barku czasu. Zaczynając powiem od razu, że dziękuje @patry090 za dostarczenie mi królowej do adopcji, serdecznie polecam! Przeprowadziłem adopcje, trwało to nie co ponad 4h, ale jakoś dałem radę. Robotnice zaakceptowały nową królową i traktują jak swoją. Królowa ma się dobrze i mam nadzieje, że kolonia będzie się rozwijać.
Stan koloni: (Lasius niger)
Robotnice:16
Poczwarki:0
Larwy:ok.7
Jajka: królowa jeszcze nie zaczęła czerwić (najprawdopodobniej )

O koloni Leptothorax już pisać nie będę to nie są mrówki dla mnie.

Dodam, że niedługo do dziennika dołączy Tetramorium caespitum, Lasius flavus i Myrmica spp.
Nie mogę się doczekać nowych mróweczek <3

Ten wpis będzie krótki i bez zdjęć ponieważ piszę go późno. Do następnego wpisu !

1x T. caespitum
1x F. cunicularia
1x M. sp.
1x F. fusca/lemani
1x D. quadropunctatus
1x F. cinerea
DZIENNIK

PostNapisane: So mar 31, 2018 9:26 am 

Dobra wracam do żywych... trochę mnie tu nie było, ale cóż brak czasu :P. Zaczniemy sobie od tego, że dzielę dziennik na 5 części (kolonii). Będę opisywał poszczególne kolonie.
1. Lasius niger

Moja kolonia po utracie królowej o dziwo dobrze sobie radziła i dalej rozwijała. Po adopcji nie widziałem najmniejszych aktów agresji wobec nowej władczyni. Mrówki mają się świetnie królowa już po tygodniu od adopcji zaczęła czerwić i to tak mocno, że teraz jajeczek jest od groma. Ostatnio zjadły 2 kawałki mącznika i tak już tydzień tylko siedzą w gnieździe z wypchanymi odwłokami :P. Co jakiś czas zwiadowca wychodzi na arenę jednak nie jest zainteresowany pożywieniem.
Stan kolonii:
Królowe:1 (chyba przestane pisać o królowych w monogenicznych gatunkach :D)
Robotnice:16
Larwy:ok. 3
Jajka:ponad 40 (jestem prawie pewien)

Zdjęcia pakietu <3
2.Leptothorax sp.

Powiedziałem, że mam dość tych mrówek. Zaczęły zbiorowo umierać i były strasznie ospałe. Poległo tak ok. 10 robotnic. Pomogło jedyna usilne wpakowaniu całej kolonii z żołędzia do probówki z myślą o sprzedaży. Jednak postanowiłem walczyć o ich rozwój. Takoż zrobiłem mini gniazdo z ytongu probówkę naświetliłem, a gniazdo przykryłem. Mrówką bardzo nie podobało się w probówce. W końcu kolonia przeprowadziła się do gniazda i obecnie ma się świetnie! Pożerają mnóstwo białka. Ostatnio dostały żywą poczwarkę mącznika (była nadgryziona) i wyjadły całą. Miód piją aż miło. To wszystko przenosi się na rozwój. Mają one jakieś 5 wyrośniętych larw (oby formy płciowe) z czego kilka zmatowiało i zaczęło nabierać kształtów ( chyba zmienia się w poczwarkę nie znam się na poczwarkach bez oprzędu).
Stan kolonii:
Robotnice:ok. 36
Poczwarki:2? (nie wiem jak wygląda poczwarka w pierwszym stadium)
Larwy:20+
Jajka:raczej nic, ale nawet jeśli to i tak bym ich nie zobaczył :P
Widać te larwy o których mówiłem, ale teraz ją 2x większe
Zajadają się poczwarką
3. Myrmica spp.

Mam tutaj samotną królową, ostatnio zaczęła czerwić. Bardzo mała (jak na królową), ale bardzo agresywna.
Stan kolonii:
Robotnice:0
Larwy:0
Jajka:5

Zasyfiła probówkę i nie mam zdjęć :c
4. Lasius flavus

Mrówki nawet ładne i fajne, ale od tygodnia żadna nie wyszła z probówki, a dążę do przeprowadzki. Ich obecna probówka jest mleczna, nawet nie powiem przezroczysto-mleczna, bo nie widać tam nic praktycznie. Mają sucho, bo skończyła się woda lecz nie chcą się przeprowadzić.
Stan kolonii:
Robotnice:ok. 7
Poczwarki:ok. 5
Larwy:ok. 4
Jajka:pakiecik

Nie mam zdjęć, bo nic tam nie widać.

5. Tetramorium caespitum

Moja obecnie ulubiona kolonia. Mrówki cały czas wychodzą na arenę sobie pochodzić, jedzenie ich nie interesuje. Łatwo topią się w miodzie, ale udało mi się już uratować 3. Cały czas próbują uciekać, ale nie potrafią spinać się po szkle ani akrylu :D. Ogólnie mrówki bardzo ciekawe chodź na razie nic się nie dzieje, mogę się patrzeć na nie godzinami.
Stan kolonii:
Robotnice:8
Poczwarki:1 (chyba)
Larwy:5
Jajka:ok. 5

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4

1x T. caespitum
1x F. cunicularia
1x M. sp.
1x F. fusca/lemani
1x D. quadropunctatus
1x F. cinerea
DZIENNIK

PostNapisane: N kwi 15, 2018 12:03 am 

Hej dzisiaj przedstawie wam losy moich kolonii, bo sporo się zmieniło. Lasius flavus sprzedałem, bo wolałem kupić ciekawsze mrówki.

1.Lasius niger

Kolonia prężnie się rozwija. Pakiet jaj zaczął zmieniać się w larwy i królowa zaczęła odrazu składać nowe jajka, w wyniku czego mam kolejny spory pakiet jajek ^^. Mrówki nic nie jedzą od dłuższego czasu bo najadły się ostatnio mooocno.

Stan kolonii:
Robotnice:ok. 17
Larwy:ok. 50-60
Jajka:ok. 20

Zbliżenie na kolonie
2.Leptothorax sp.
Mrówki dostały nową arenę przez co czuły się nie swojo przez parę dni, ale wszystko jest już OK. ,,Wyrośnięte" larwy są już poczwarkami i wyglądają jak samce i królowe (zaciesz). Mrówki mają się dobrze.
Robotnice:ok.36
Poczwarki:ok.7
Larwy:ok.30
Jajka:ok.15

3. Myrmica sp.
Królowa je dużo białka co przekłada się na rozwój. Nie przestaje składać jaj, co mnie bardzo cieszy, ze względu na trud wyprowadzenia pierwszych robotnic. Mam nadzieje, że założy zacną kolonię ^^.

Robotnice:0
Larwy:może 1
Jajka:17+

Pakiecik jajeczek

4. Formica cunicularia

Tak kupiłem moją pierwszą kolonię Formica. Mrówki poprostu cudowne! Polecam jak najbardziej ten gatunek na pierwszą Formica. Jest to mrówka dla ludzi z doświadczeniem, bo jest bardzo szybka i agresywna (głownie dlatego ją wybrałem). Najbardziej co urzeka w cuni to jej ubarwienie. Akcenty czerweni idealnie komponują się z brunatnym ciałem owada. Kolonia dotarła do mnie z królową oraz czteroma podrzuconymi robotnicami. Jakoż iż podrzutki są one cudnie wybarwione dzięki czemu mogę oglądać tak piękną mrówkę w pełnej okazałości <3. Królowa 2 dni po dotarciu zaczęła składać jaja intensywnie.

Stank kolonii:
Robotnice:4
Jajka:ok.20

Królowa <3
Makro na robotnice

5. Tetramorium caespitum

Ta kolonia zadziwia mnie najbardziej. Słowo daje, że ostatni raz naliczyłem 8 robo, teraz jest ich 7, a były też poczwarki... Jak to się dzieje ? Mrówki nie mają możliwości ucieczki. Wychodzą na arenę, lecz nie jedzą z chęcia pożywienia.

Stan kolonii:
Poczwarki:1
Larwy:ok.7
Jajka:ok.3

Królowa i larwy

1x T. caespitum
1x F. cunicularia
1x M. sp.
1x F. fusca/lemani
1x D. quadropunctatus
1x F. cinerea
DZIENNIK

PostNapisane: Cz maja 03, 2018 2:51 pm 

Kolejny wpis zacznę od tego, że dochądzą trzy nowe gatunki. Niedługo będę miał Pheidole pallidula więc dojdzie jeszcze jedna, skaczę ze szczęścia po prostu :D. Więc no... zaczynajmy. (z góry przepraszam za brak zdjęć, ale nie mam za dużo czasu i zwyczajnie mi się nie chce ;P)

1. Lasius niger
Szczerze, nie zmieniło się zawiele :P. Jedyne co to może troszkę larwy podrosły, a wcześniejsze owinęły się oprzędem. Mrówki jedzą głównie nocą, bo po podaniu miodu rano jest zasypany, a mącznik przesunięty delikatnie. No... tutaj to by było na tyle.
Stan kolonii:
Królowa: 1
Robotnice:ok. 17
Poczwarki:ok. 5
Larwy: 50-60
Jajka: gdzieś w larwach schowane

2. Leptothorax sp.
Kolonia bez grzania stała się powolna i spokojniesza. Jedzą bardzo chętnie i wdzięcznie. Z tych larw wyrosły owszem formy płciowe, ale niestety same samce. I tak są piękne <3
Stan kolonii:
Robotnice:ok. 36 i ok. 5 samców
Poczwarki: 1
Larwy: ok: 20
Jajka: Jedna cała oblepiona poczwarka samca :P

3. Myrmica sp.
Królowa stała się wrażliwa na wstrząsy. Ne przyjmuje miodu od jakiegoś czasu, ale wczoraj wyjadała godzinę mącznika :D. Parę jajek zmieniło się już w larwy i mam nadzieje, że jakoś to pójdzie.
Stan kolonii:
Robotnice: 0
Poczwarki: 0
Larwy: może 5
Jajka: jakieś 10

4. Formica cunicularia
No ta kolonia rozwija się nadzwyczaj dobrze. Mącznika zabrały do gniazda i co jakiś czas wyjadały. Miód spijają, aż miło. Muszę podawać 3 razy większą dawkę niż pozostałym kolonią :D. Zauważyłem, że w gnieździe zawsze jest robotnica, która robi za zbiornik zapasów, odwłok rozepchany, aż białą błonę widać pomiędzy tergitami. Działa to na ciekawej zasadzie, bo ta robotnica nigdy nie wychodzi z gniazda, ale inne robotnice karmią ją tym co znajdą ;D. Jak odwłok się zmniejszy odrazu szukają pożywienia. Królowa nie stopuje z czerwieniem, czego skutkiem jest pakiet przerastający powoli jej odwłok.
Stan kolonii:
Robotnice: 4
Larwy: raczej 0
Jajka: myślę, że już 40

5. Tetramorium caespitum
Tutaj zaczynam się bać... robotnic zosało 4.. z czego zmarła tylko jedna (starość zapewne). Następnie widziałem królową jedzącą innego trupka robotnicy i następnie larwy zajadające się ciałem siostry ;c. Są jajka, larwy, poczwarki.... ale czy kolonia zacznie się rozwijać ? Trzymajcie kciuki bo nie chce jej stracić ;(
Stan kolonii:
Robotnice: 4
Poczwarki:ok. 2
Larwy:ok. 5
Jajka: też koło 5

6. Formica fusca/lemani
Królowa złapana przeze mnie. Zapewne wyrzucona z gniazda. Nie robię sobie nadzieji na cokolwiek, ale narazie nie jest tragicznie :P Królowa co jakiś czas składa jajko. Piła miód, ale narazie tylko siedzi przy jajach. Jak coś wyjdzie zapewne zostanie sprzedana :D
Stan kolonii:
Larwy: 0
Jajka: 6

7. Formica cinerea
Tą mrówkę dostałem od osoby prywatnej. Miała pare jajek jednak po podaniu na kawałku wężyka mącznika zaciągneła go do potomstwa, miażdżąc większość jaj. Przeniosłem ją do większej probówki przeniosłem nie uszkodzone jaja i zmiejszyłem ilość miejsca do minimum oraz zapewniłem spokój w ciemności. Zaczęła składać nowe jajka i ma się dobrze, zauważyłem że jajeczka są bardziej podłużne od innych gatunków ;). Pewnie też pójdzie na sell jak wychowa robo. (brak miejsca etc.)
Stan kolonii:
Jajka:ok. 10

8. Dolichoderus quadripunctatus
Królową złapałem przypadkowo patrząc na pień jabłoni, gdzie widywałem robotnice. Dorzuciłem jej robotnice z tego samego gniazda, jednak nie jest ona zainteresowana królową. Myślałem, że nie ma to sensu lecz kiedy szykowałem się do wypuszczenia mrówek w miejscu znalezienia okazało się, że królowa zaczęła składać jajeczka :D
Stan kolonii:
Robotnica: 1
Larwy: 0
Jajka: ok.7

To by było na tyle. We wtorek mam zamiar dodać nowy wpis odnośnie kolonii Pheidole :D. Trzymajcie się, a ja czekam w niecierpliwości :P

1x T. caespitum
1x F. cunicularia
1x M. sp.
1x F. fusca/lemani
1x D. quadropunctatus
1x F. cinerea
DZIENNIK

Strefa czasowa: UTC + 1