www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Pt paź 20, 2017 3:02 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz lip 13, 2017 9:53 am 

W tym roku bogatszy o wiedzę, doświadczenie i mega mega ostrożność(w tamtym roku, po części przeze mnie zbiłem formi) znów postanowiłem założyć kolonię mrówek. Dlatego ponownie witam wszystkich i każdego z osobna :) Póki co posiadam jedną, "pustą" królową L.niger. Mam nadzieję, że niebawem zacznie się czerwić. W tej chwili, to byłoby na tyle.

PostNapisane: Pt lip 14, 2017 12:22 pm 

Królowa zostawiona na 1.5 doby i narazie jedno jajeczko- przynajmniej tyle widzę i wygląda to, jak jajeczko. Nie wiem czy to normalne ale jajeczko leży sobie mniej więcej na środku probówki(miejsca, w którym królowa może chodzić) z dala od mróweczki. Poglądowo dla bardziej zaawansowanych w wiedzy podrzucam zdjęcie. Jeżeli nie jest to jajko, to wyprowadźcie mnie z błędu.

ZDJĘCIE-KLIK!

PYTANIA

PostNapisane: Pt lip 21, 2017 11:18 am 

Poprzednia królowa L.niger z przyczyn niewiadomych padła. Złożyła jedno jajeczko, kiedy zaglądałem do niej po tym czasie. Kiedy chciałem dla pewności sprawdzić czy jest więcej jajeczek, to faktycznie było ich łącznie 5 lub 6, a królowa leżała do góry odnóżami :/

Na dzień dzisiejszy posiadam 3 królowe:
* 2x L.niger
-jedna zamieszkuje akrylowe formi 9x6cm z grzybkiem nawadniającym, złapana podczas spaceru z psem na psie. Spacerowała sobie po jego grzbiecie :D W tej chwili bez potencjalnego potomstwa

-druga posiada nabity odwłok, jak cholera oraz 2 lub 3 pakiety jajeczek

* Tetramorium caespitum
królowa z 2 pakietami jajeczek(dosyć zabawnie wyglądają, przypominają mi kaszę manną).

Jak narazie to byłoby na tyle. Mam nadzieję, że tym razem nic złego się nie stanie, jak poprzednim razem. Gorąco pozdrawiam. Cześć!

PostNapisane: Cz lip 27, 2017 10:48 am 

Zaszły małe zmiany, do przodu, choć nie u wszystkich dam.

L.niger-psia(znaleziona spacerująca na jego grzbiecie):
* 0 jajeczek i czegokolwiek. Jest żwawa, ruchliwa ale coś jej się chyba nie spieszy do bycia królową. Czy dobrym pomysłem byłoby podrzucenie jej jakiejś muszki owocówki lub pyłku kwiatowego rozrobionego z wodą lub miodem?

L.niger:
* powolutku ale do przodu. Larw nie zauważyłem ale jajeczek stanowczo przybyło 2 razy tyle, co było na poprzednim wpisie.

T.caespitum:
* nie wiem czemu ale stanie się chyba moją ulubienicą :D Ok. 3/4 jej jajeczek przeobraziło się w larwy.

W tej chwili chyba byłoby to na tyle. Choć mam pytanie. Troszeczkę czytałem i zdania są podzielone. Jedni mówią, że można, a inni, że lepiej nie. Chodzi mi o dokarmienie. Czy mógłbym teraz każdej królowej rzucić jakiś pokarm białkowy(muszkę, pyłek z wodą lub miodem) czy lepiej zostawić to naturze i dać jej działać?

PostNapisane: N lip 30, 2017 8:34 pm 

L.niger-psia:
* Wciąż 0 jajek. Nic się nie dzieje :/

L.niger:
* Połowa jaj, to już larwy, więc wszystko do przodu! :D

T.caespitum:
* Posiada już tylko larwy od ok. 4-5 dni i z tej okazji otrzymała małą porcję białka w postaci upolowanej owocówki :D

PostNapisane: Śr sie 02, 2017 8:08 pm 

L.niger-psia
* dalej nic nie czerwi. Dałem jej meszkę wczoraj na wieczór i dziś podrzuciłem 5 poczwarek. Na szczęście je zaakceptowała. Może to ją jakoś zmobilizuje do wydawania swojego potomstwa.

L.niger:
* sądzę, że to duża zasługa temperatur panujących ostatnio ale 4 lub 5 larw przeobraziło się w poczwarki. Super!

T.caespitum:
* u tej damy jak na tę chwilę dalej larwy. Chyba, że są i poczwarki, których nie widzę. Mimo wszystko- wszystko idzie do przodu! :D

Narazie nie okraszam swoich postów zdjęciami, bo jakoś nie po drodze mi po lustrzankę za każdym razem, kiedy do nich zaglądam.

PostNapisane: N sie 06, 2017 9:20 am 

L.niger-psia
* wciąż nic, a nic... Dorzucone poczwarki- nic, dokarmiona miodem i owocówką- nic. Wydaje mi się, że nic z tego nie będzie. Może gdzieś pośród tych poczwarek są jajeczka. Poczekam jeszcze trochę ale już teraz zastanawiam się nad jakaś humanitarną śmiercią dla niej :(

L.niger:
* z kolei ta królowa posiada już prawie cały przekrój potomstwa od pakietu jaj, przez larwy, aż po poczwarki(jest ich ok. 10-15)

ZDJĘCIE
KOLEJNE
I JESZCZE NASTĘPNE

T.caespitum:
* u tej jest tak samo, larwy, jajeczka i poczwarki. Z tym, że jest ich trochę mniej lub przez to, że ukryła je pod watą tak mi się wydaje

PostNapisane: N sie 06, 2017 6:41 pm 

Zdjęci się nie wyświetlają :(

PostNapisane: Śr sie 09, 2017 11:34 am 

L.niger-psia
* u niej nic się nie dzieje. Normalnie zajada miodek czy to muszkę ale jajeczek 0. Poczekam aż otworzy kokony i niewybarwione robotnice podrzucę drugiej nigerce

L.niger:
* u niej nic się nie zmieniło. Mimo wszystko prze naprzód!

T.caespitum:
* hohohooo! Mamy dwie pierwsze robotnice! 8) Myślę, że na dniach pojawi się ich jeszcze kilka, bo jest dwie lub trzy ciemniejsze.

Obrazek

To ciemne i małe na kawałeczku wyszarpanej watki, to właśnie ona. W tle nigerka oraz przygotowane formi na przyszłość :D Jedna są już dwie. Druga jeszcze mało ruchliwa ale widzę, jak rusza czułkami :)

PostNapisane: Pt sie 11, 2017 9:52 pm 

L.niger-psia
* Wciąż nic. Czekam na robotnice, przerzucę je do drugiej nigerki, a ją zamrożę... :/

L.niger:
* Dalej czekamy na pierwsze robotnice ale widzę już jedną otwartą ale jeszcze "śpiącą" i białą

T.caespitum:
* Tutaj jest już 7 lub 8 robotnic i szykują się w ciągu kilku dni nowe. Są też jajeczka i larwy :)

Obrazek
Żer na kawałeczku piersi z kury :) Robotnice, podchodziły i odbiegały, przyszła królowa po kąsek, to i robotnice od razu chętne do pomocy i jedzenia ;)

PostNapisane: Pn sie 14, 2017 1:56 pm 

L.niger-psia
* Królowa padła. Poczwarki podrzuciłem drugiej królowej przed chwileczką. Zobaczymy czy je przyjmą.

L.niger:
* Doczekała się swoich pierwszych robotnic, aż dwóch! Szykują się na dniach dwie kolejne, ponieważ dwa kokony są już aż czarne.

T.caespitum:
* Robotnic już 11 lub 12, pakiet larw i jajeczek :)

PostNapisane: Cz sie 17, 2017 2:05 pm 

L.niger:
* Otrzymała dwie poczwarki porzedniej nigerki i na szczęście je przyjęła :) Postanowiłem przeprowadzić je do czegoś większego, ponieważ były w małej strzykawce i każdorazowe podanie miodu, czy to owada skutkowało ucieczką jednej lub dwóch robotnic.

Stan kolonii:
- królowa:1
- robotnice: 9
- poczwarki/larwy/jaja- ok. 5/7-10/spory pakiet

T.caespitum:
* Ta dama z kolei mieszka dalej w strzykawce ale udostępniłem im niewielką arenę. Chętnie zajada każdego owada ale z miodem jest już inaczej. Chyba, że jego zjadają kiedy akurat nie widzę.

Stan kolonii:
- królowa: 1
- robotnice: ok. 15
- poczwarki/larwy/jaja- 2 lub 3/ok. 10/spory pakiet

PostNapisane: Pn sie 28, 2017 5:19 pm 

L.niger:
* Kolonia od niedawna mieszka we własnej roboty formikarium z korkowym gniazdem. Kilka dni musiałem czekać na ich przeprowadzkę ale w końcu się udało.

Stan kolonii:
- robotnice: ok. 15
- poczwarki/larwy/jaja- ok. 4/5/pakiecik

T.caespitum:
* Tutaj ciężko coś zliczyć, coś zobaczyć, tak narwały sobie waty tworząc sobie "parasol" :D Ale robotnice często wychodzą na arenę, biegają. Ostatnio jedna z nich utopiła się w kropli miodu(tak, wiem, moja wina) ale akcja ratunkowa udała się i mrówka wróciła do pełni sprawności :D

Stan kolonii:
- robotnice: ok. 25
- poczwarki/larwy/jaja- nie widzę/7/nie widzę

PostNapisane: Cz wrz 21, 2017 6:30 pm 

L.niger:
* Na początku zmniejszyły sobie wyjście wniesionym piaskiem ale po 10 dniach wyniosły go. Są jedynie uszczelnione luki wokół komór tym piaskiem. Poza tym prężnie się rozwija. Karmione miodem i owadami/mącznikami.
Stan kolonii:
- robotnice: ok. 25
- poczwarki/larwy/jaja- 10-12/ok. 5/dwa, duże pakiety

T.caespitum:
* U nich dosyć spokojnie, nic się takiego nie dzieje, co byłoby warte opisania. Odżywianie: miód owady/mączniki oraz sporadycznie jakieś ziarno lnu.

Stan kolonii:
- robotnice: 35-40
- poczwarki/larwy/jaja- 10-15/5-7/nie widzę

Jako bonus: sytuacja, którą ktoś, kiedyś wspominał- królowa L.niger z przyklejonymi jajami
Obrazek

Strefa czasowa: UTC + 1