www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Wt cze 27, 2017 11:40 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: N paź 09, 2016 12:12 pm 

Witajcie w październikowej aktualizacji dziennika.
Nadszedł czas melancholii i jesiennych depresji. Dla nas i naszego forum oznacza to nic innego, jak „mrówczą stagnację”. W tym czasie oczekiwać będziemy na wpisy tych osób, które prowadzą kolonie nie wymagające zimowania.
Osobiście zamierzam rozpocząć zimowanie moich mrówek nie wcześniej niż w połowie listopada, tak by okres ich wybudzania nie pokrył się z przykrym tematem jakim jest sesja egzaminacyjna.
To tak słowem wstępu.

Camponotus ligniperdus:
Kolonia rozwija się dość zadowalająco. Cały czas obserwuje pakiet jaj i rosnące larwy. Mrówki aktywnie pobierają pokarm. Uwielbiają karaczany tureckie. Jest to jeden z ich przysmaków. Będę musiał uzupełnić ich zapasy. Zaobserwowałem, że karaczany są chętnie przyjmowane przez wszystkie moje kolonie. Co innego ze świerszczami. Moje mrówki gardzą tym rodzajem białka, a ja mam około setkę tych owadów w zamrażarce. Nie nastraja mnie pozytywnie ich marnotrawstwo.

Co do bluszczu. Kilka osób było zainteresowanych jego rozwojem w warunkach skrajnej suszy. Póki co roślina rozwija się dobrze. Nie pędzi ze wzrostem (co wynika prawdopodobnie z konieczności płytkiego rozrastania się korzeni, bo pojemnik, w którym jest posadzony jest płaski). Niemniej nie zauważyłem niepokojących oznak, takich jak zamieranie wierzchołków wzrostu, czy przesychanie liści. Formikarium jest otwarte od góry, a zatem wewnątrz panuje wilgotność taka sama, jak w pomieszczeniu w którym stoi- a że znajdują się w nim jeszcze dwa akwaria, to wilgotność jest wyższa, niż przeciętnie.

Z niepokojących rzeczy: zauważyłem, że w korytarzu zablokowanym dla mrówek pojawiła się pleśń. Obecnie nie nawadniam gniazda z nadzieją, że owy grzyb obumrze. Wodę dostarcza mrówkom probówka umieszczona na arenie.

Co do samego formikarium, po miesiącu użytkowania, to jestem neutralnie nastawiony. Całość sprawuje się dobrze, ale nie przekonuje mnie efekt uzyskany przez użycie gliny samoutwardzalnej. Jak pisałem w temacie z formikariami, jej kolor nie przypomina deklarowanego przez producenta, a jej kurczliwość sprawia, że pojawiają się pęknięcia. Jeżeli będzie mnie to bardzo irytować, to w następnym roku zmienię cały wystrój. Myślę o najprostszym wyjściu, jakim jest piasek. Ewentualnie podłoże z gipsu, ale tu napotykam pewne wątpliwości. Nie wiem jak taki gips wyciągnąć z akwarium po jego zastygnięciu. Boje się też, że łatwo się połamie. Macie może jakieś propozycje?

Ciekawostka: Jedna z robotnic jakimś cudem wychodzi z formikarium. Nie mam pojęcia jak, bo całość jest szczelna, i jest to tylko ta jedna robotnica. Po którymś razie oznaczyłem ją sobie, żeby mieć pewność, że to cały czas ta sama. Widuję ją spacerującą po biurku, meblach, czasem po łóżku. Przestałem ją nawet odnosić do formikarium, bo nie widziałem w tym sensu. No i tak sobie dzielimy mój pokój. Muszę pilnować się, żeby jej kiedyś nie rozdeptać.

Na koniec krótki filmik- relacja z pierwszych dni życia mrówek w nowym formikarium.
https://www.youtube.com/watch?v=BEQmcLf ... i&index=12

Obrazek Obrazek Obrazek

Formica cinerea:
Stagnacja jak się patrzy. Królowa przestała czerwić. Nie ma za bardzo co opisywać : )

Formica cunicularia:
Złapana latem królowa doczekała się kilku robotnic, po czym zapadła w stagnacje. W dzienniku prawdopodobnie pojawia się tylko tymczasowo. Mam co do niej kilka pytań:
1. Czym ten gatunek różni się id F.cinerea- chodzi mi tu o zachowania, spostrzeżenia hodowców, którzy mieli z nią do czynienia?
2. Czy mogę jej podrzucić kilka poczwarek F.cinerea, czy to raczej zły pomysł?

Solenopsis fugax:
Duża larwa z poprzedniego wpisu zniknęła. Prawdopodobnie została zjedzona przez królową. Nic więcej się nie dzieje. Regularne wpisy z życia kolonii pojawią się po zimowaniu.

PostNapisane: Pt lis 04, 2016 12:07 pm 

Przed nami kolejna, i prawdopodobnie ostatnia pełnoprawna aktualizacja przed zimowaniem. Dodam może jeszcze wpis informujący o czasie, w którym mrówki trafią do lodówki- głównie dla mojej własnej informacji, żebym mógł wyciągnąć je w odpowiednim czasie.

Camponotus ligniperdus:
No cóż. Od jakiegoś czasu trwa stagnacja. Mrówki cały czas pobierają pokarm białkowy, ale mimo to larwy nie rosną. Resztki owadów nie są wynoszone z gniazda, co mnie lekko niepokoi. Obecnie odstawiłem karmienie białkiem; dostają jedynie miód (nierozwodniony) i od jakiegoś tygodnia są powoli schładzane.
We wcześniejszym wpisie wspominałem o pleśni, która rozwinęła się w korytarzach, do których dostęp dla mrówek został zablokowany. Postanowiłem nie nawadniać gniazda przez jakiś czas, ale w końcu się przełamałem i to zrobiłem. Korytarze porosły białym puchem. Wyglądało to jak pajęcza sieć, przez co nie niszczyło estetyki gniazda. Lekarstwem na nią okazały się same mrówki. Podczas mojej nieobecności przedarły się przez barierę z korka i zasiedliły zablokowaną część gniazda. Pleśń zniknęła. Mrówki bardzo skrupulatnie wyczyściły gniazdo. Większość koloni cały czas przebywa w starej części gniazda (w tym królowa), ale kilkanaście robotnic zasiedliło również nową część. Zajmowane są górne komory. Dolne pozostają puste.
Co do areny i gliny samoutwardzalnej: wraz z upływem czasu jej struktura skurczyła się tak bardzo, że odsłoniła przestrzenie pod nią, w które mrówki bardzo ochoczo wchodziły, i tam umierały. Niestety nie radziły sobie ze znalezieniem drogi powrotnej. Na ratunek pospieszyła wata, którą wcisnąłem w szczeliny. Już wiem, że w kolejnym sezonie czekają mnie przeróbki. Z gliną tą nie chcę mieć więcej nic wspólnego, i przestrzegam was przed jej stosowaniem. No cóż- człowiek uczy się na błędach.
Bluszcz, to następny temat do poruszenia. Rośnie bardzo wolno. Prawdopodobnie pojemnik, w którym się znajduje jest zbyt mały dla niego. W przyszłości planuję przesadzić go do większej doniczki, którą uszczelnię od dołu, i zamaskuje korą drzew tak, by wyglądało to jak pnącze wyrastające z pnia drzewa.

Formica cinerea
Przygotowywana do zimowania.

Formica cunicularia
Przygotowywana do zimowania.

Solenopsis fugax
W trzech (na 11) moich koloniach pojawiły się pierwsze robotnice. Już niedługo wraz z całą resztą trafią do zimowania, ale przedtem dam im czas na przepoczwarczenie się wszystkich larw. Krótki filmik trafił już na fb. Reszta kolonii jest przygotowywana do zimowania wraz z moimi Camponotusami.
Obrazek Obrazek Obrazek

Info końcowe. Posiadam jeszcze kolonię Tetramorium ale co do jej losu, to jeszcze się zastanowię. Trafi do dziennika lub komuś ją przekażę.

PostNapisane: Cz lis 17, 2016 9:31 pm 

Hibernacja.

O tym wpisie już wspominałem. Hibernacja przebiegła standardowo. Mrówki zamknięte w pudełku z kablem grzewczym podłączonym do termostatu, na którym stopniowo obniżałem temperaturę. Przy 12 stopniach mrówki zamknąłem w lodówce i również tam temperatura spadała, aż do osiągnięcia 5 stopni. Teraz przez trzy miesiące mrówki w niej pozostaną. W trakcie zimowania muszę pamiętać o nawadnianiu części gniazdowej z korka, i kolejnej z gipsu, by wewnątrz panowała odpowiednia wilgotność.

Daty rozpoczęcia hibernacji, głównie dla mojej własnej informacji:

Camponotus ligniperdus 11.11.2016
Solenopsis fugax 11.11.2016
Formica cinerea 13.11.2016
Formica cunicularia 13.11.2016

Hibernację planuję zakończyć w lutym.

Solenopsis fugax- kolonii, której udało się odchować pierwsze robotnice do zimowania ewidentnie się nie śpieszy. Larwy są pękate i cały czas rosną. Dodatkowo pojawiły się kolejne jajeczka (przynajmniej kilkanaście). To samo tyczy się kolonii tetramorium.

Obrazek Obrazek

I to prawdopodobnie ostatni wpis "mrówkowy" w tym sezonie. Jeżeli pozostałe mrówki popadną w stagnacje, to wstawię jeszcze wpis uzupełniający. Być może pojawią się jeszcze wpisy traktujące o tematyce "mrówkowej" w pośredni sposób, typu formikarium, żywienie, itp.
Postaram się też wstawiać regularnie jakieś filmiki z kolonii, które udało mi się nagrać.

PostNapisane: N gru 25, 2016 1:49 pm 

Witam w bonusowej aktualizacji.
Nagrałem krótki materiał z hodowli Liśćców jesiennych. Uchwyciłem w nim kilka ważniejszych scen, z życia tych owadów (kopulacja, składanie jaj, linienie). Mam nadzieje, że znajdzie się kilka osób, które gatunek ten zaciekawi. Wcześniej pojawił się już wpis dotyczący tych zwierzaków. Jeżeli miałbym na coś narzekać, to na inkubacje jaj. Niestety w domu mam koty, którym wolno absolutnie wszystko. W ciągu dnia kilkakrotnie wychodzą na zewnątrz i wracają do domu. Wnioskuje, że to one są głównym powodem ciągłego pojawiania się roztoczy w inkubatorach. Walka z nimi polega na obniżeniu wilgotności na okres 2-3 dni i ponownym jej podwyższeniu. Niestety nie jest to obojętne dla samych jaj. Czy coś z nich będzie- zobaczymy. Na chwilę obecną nie widzę innej możliwości walki z tymi insektami. Szczelne zamknięcie jaj skutkuje pleśnią, a eksterminacja kotów nie wchodzi w grę (niestety- sprzeciw domowników :P ).

Z informacji odnośnie kolonii, to wszystkie poddane hibernacji dalej siedzą w lodówce. Wyciągnięte zostaną prawdopodobnie pod koniec stycznia. Wyjątkiem będzie kolonia Formica cinerea, która znalazł nowego właściciela, i już niebawem zakończy zimowanie, by trafić w ręce odbiorcy.
Moje pierwsze plany zakładały wyjęcie kolonii w połowie lutego, ale z cotygodniowych oględzin wywnioskowałem, że mógłby być to zbyt długi okres czasu. Pod uwagę brana jest głównie moja kolonia Camponotus ligniperdus. Zauważyłem, że padło kilka robotnic. Nie jest to bardzo niepokojące, ale wolę dmuchać na zimne. Zależy mi szczególnie na królowej. Tą nie sposób jest dostrzec w tłumie robotnic.

Gatunek Solenopsis fugax i Tetramorium sp. nie planują zimować w dalszym ciągu. Obecnie w koloniach fugaxów widoczne są jaja trzeciego pokolenia, podczas gdy poczwarki powoli przeobrażają się w dorosłe robotnice. Tetramorium nie ma zamiarów zimować. W koloni jest pełno larw, jaj, i poczwarek. Planuję przenieść je do dużej probówki. Nie buduję dla nich gniazda, bo nie jestem zainteresowany prowadzeniem tej kolonii na dłuższą metę, a konstrukcja dla nich wymagałaby konkretnych rozwiązań technicznych (szczelność, wentylacja).

https://www.youtube.com/watch?v=Qk9uktcDrTs

PS1: Czy ktoś orientuje się jakie są szanse na to, że Campo przegryzą silikon? Myślicie, że będą próbowały to robić, czy raczej nie? Oczywiście przy założeniu, że miejsca do rozwoju będą miałby dość dużo. To, że mogą kombinować kiedy będą miały zbyt małe formikarium wiem.

Na koniec chciałbym wam wszystkim życzyć Wesołych Świąt i szampańskiej zabawy podczas Sylwestra

PostNapisane: Pn sty 23, 2017 9:50 pm 

Dziś krótki filmik z kolonii Formica cinerea. Jest to ostatnie już spojrzenie na tę kolonie, gdyż z nowym rokiem znalazła inny dom. Zimowana była od 11 listopada. Po zakończeniu zimowania przeniosłem ją do szklanej probówki, w której powędrowała do nowych właścicieli. Oni zapewne pochwalą się nią na platformie YouTube, więc oczekujcie jakiegoś linku.
https://www.youtube.com/watch?v=IlHMumW ... i&index=14

Zimowanie zakończyła również kolonia Camponotus ligniperdus. Zimowane od 11 listopada do 21 stycznia. Planowałem, że w lodówce pozostanie do lutego, ale zaobserwowałem sporo padniętych osobników i podjąłem decyzje o natychmiastowym przerwaniu hibernacji. Póki co gniazdo zostało zamontowane w nieudekorowanym akwarium. Nie mam obecnie czasu na stworzenie jakiegoś wystroju. Zajmę się tym prawdopodobnie pod koniec lutego. Wtedy też pojawi się prawdopodobnie jakiś większy wpis odnośnie tego gatunku. Na tę chwilę nie mam nawet zdjęć.
Mrówki nie opuszczają gniazda. Niewiele się ruszają. Obstawiam, że jeszcze nie wyszły całkowicie ze stanu odrętwienia. Akwarium nie jest jeszcze dogrzewane. Stoi w pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi około 19-20 stopni. Ulokowane jest w pobliżu grzejnika.
Sprawę dogrzewania postaram się rozstrzygnąć jak najszybciej. Obecnie mój kabel grzewczy ogrzewa hodowlę karmową karaczanów tureckich, świerszczy bananowych i moje liśćce jesienne.

Bonusowo dorzucam zdjęcia młodziutkich liśćców jesiennych. Prezentowany osobnik ma jakiś tydzień. Zdążył już przybrać zieloną barwę. Świeżo wyklute owady są czarne. Dopiero po kilku dniach wybarwiają się na właściwy kolor. Co ciekawe w tle widoczny jest odwłok dorosłej samicy (przypominający jaśniejszy liść). Różnica rozmiarów jest imponująca.

Obrazek Obrazek

PostNapisane: Pn lut 13, 2017 8:53 pm 

Pierwsza pełnoprawna aktualizacja w roku 2017.

Hej witajcie. Zapraszam do pierwszej aktualizacji w roku 2017.

Wszystkie moje kolonie zakończyły zimowanie. Ostatnich weteranów wyjąłem z lodówki 10 lutego. Większość koloni spędziła w lodówce około 2 miesięcy. Znaleźli się też trzymiesięczni twardziele.
Muszę niestety poinformować, że zimowanie nie przebiegło zgodnie z planem. W koloniach nastąpiło sporo strat. Przyczyną mogła być nieodpowiednia temperatura ( +7 stopni). W zeszłym roku mrówki zimowane były w trzech stopniach Celsjusza i zimowanie przebiegło bez większych strat. Teraz liczebność kolonia zmniejszyła się drastycznie.

Najbardziej ucierpiały moje Camponotus ligniperdus. Zaniepokoiła mnie ilość martwych robotnic w gnieździe i dlatego podjąłem decyzje o wcześniejszym zakończeniu zimowania. Od miesiąca trzymane były w ich starym formikarium. Z koloni liczącej około 150 robotnic pozostało 14 sztuk, plus królowa. Jest to moja osobista strata, i plama na honorze. Obecnie staram się mrówki przenieść na powrót do probówki i umieścić w mniejszym formikarium. Dalsze ich losy będziecie mogli śledzić, gdy już sytuacja się poprawi (miejmy nadzieje, że gorzej nie będzie).

Kolonia Formica cunicularia, której założycielkę udało mi się złapać w zeszłym sezonie przetrwała zimowanie bez strat w liczebności. Jej rozmiary nie są powalające ze względu na fakt, że po odchowaniu pierwszych robotnic królowa przestała czerwić. Być może ten rok będzie bardziej obfity.
Zapraszam na krótki filmik pokazowy: https://www.youtube.com/watch?v=3ddx7pwfw3o
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zimowanie zakończyły również samotne królowe Solenopsis fugax i teraz czekam na pierwsze jajka i robotnice. Z początkiem kwietnia trafią one zapewne do mojej „handlowej” oferty.

Tetramorium sp. to mrówki, które nie były w tym sezonie zimowane. Królowa cały czas czerwi, larwy się rozwijają, a robotnice są w stu procentach aktywne. W najbliższym czasie będę zastanawiać się nad ich sprzedażą, lub ewentualnym prowadzeniem, co będzie wymagać konstrukcji formikarium dostosowanego do ich rozmiarów.
Obrazek Obrazek

Na koniec moja osobista kolonia Solenopsis fugax. Mrówki nie były zimowane. Królowa czerwi nieprzerwanie od zeszłego sezonu. Wkrótce osiągnie liczebność dwudziestu robotnic. Ich prowadzenie jest dla mnie czystą przyjemnością. Mam już wstępny plan na część gniazdową dla nich, ale póki nie zrodzi się w mojej głowie pomysł na wybieg, który będzie współgrał z całością mrówki są skazane na probówkę (co najwidoczniej im nie przeszkadza).
Obrazek Obrazek

PostNapisane: So mar 25, 2017 5:18 pm 

Camponotus ligniperdus: Kolonia odżyła. Po podłączeniu ogrzewania królowa zaczęła czerwić. W tym momencie mrówki znajdują się w szklanej probówce podłączonej do niewielkiej areny wysypanej piaskiem. Nie bawiłem się w wylewkę gipsową, ani nic takiego, bo uważam to za zbędny trud przy niewielkich koloniach. Brzegi pokryte są talkiem, który lekko się osypał. Pakiet jajeczek liczy sobie około 20 sztuk. Niestety kilka robotnic padło, więc zostało ich zaledwie 5. Miejmy nadzieje, że wystarczy to do odchowania pierwszych robotnic w tym roku. # Po kilku dniach obserwacji zauważyłem, że pakiet jajeczek drastycznie się zmniejszył. Po kolejnych tygodniach zauważyłem, że jajeczka się nie rozwijają. Moja diagnoza była prosta. Stagnacja. Na miesiąc po zimowaniu. Cały sezon stracony. Sytuacja zmieniła się dopiero w ostatnich dniach. Zauważyłem kilka większych larw. Mrówki ruszyły, gdy pokarm białkowy składający się z muszek owocówek zastąpiłem karaczanami tureckimi, które dostarczam bezpośrednio do wlotu probówki.
Z ciekawostek: ostatnio uczestniczyłem w akcji odratowywania mrówki topiącej się w miodzie. Zdawało mi się, że krople, które podaje mrówkom są dostatecznie małe żeby mrówki nie mogły się w nich utopić. Rzeczona mrówka przykleiła się odwłokiem i szamotała próbując uwolnić kończyny z potrzasku, co powodowało jeszcze większe grzęźnięcie w pokarmie. Udało mi się ją znaleźć jeszcze tego samego dnia (podejrzewam, że gdybym tego wieczoru nie postanowił zrobić zdjęć mrówkom to do rana mrówka byłaby martwa). Za pomocą pędzelka uwolniłem mrówkę z miodu. Po chwili cała była oblepiona piaskiem, dlatego postanowiłem dość drastycznie oczyścić ją z miodu. Robotnica trafiła do kubełka z wodą, w którym potrząsana była przez kilkanaście sekund. Cała akcja zakończyła się sukcesem. Dałem mokrej mrówce kilka minut na osuszenie się i odzyskanie sił, po czym umieściłem na powrót w formikarium. Od tej pory podaje mrówkom niewielkie kropelki i wyciągam spodeczek jeszcze tego samego dnia.
Zdjęcia tego gatunku są z przed miesiąca, bo nie chciałem stresować mrówek. Na pierwszym widoczna jest odratowana robotnica.

Obrazek Obrazek Obrazek

Tetramorium sp.: Kolonia została przeniesiona do nowej, krótkiej probówki umieszczonej na arenie po ferrero rocher (nawiasem mówiąc bardzo drogi to łakoć jak na jego średni smak- ale to tylko moja subiektywna ocena). Tutaj piasek stanowi pewien problem. Utrudnia on obserwacje furażerujących robotnic. Niemniej nie zamierzam zmieniać go na nic innego. Nie jest to w moim interesie zwłaszcza, że kolonia zostanie w przyszłości sprzedana. Obecnie liczy sobie mniej więcej 60 robotnic i całą masę (wypełniającą 1/3 probówki) larw i poczwarek. To jeden z najlepiej rozwijających się gatunków w mojej kolekcji.
Miałem mały problem z przeniesieniem mrówek do nowej probówki. Na początku próbowałem klasycznego połączenie probówek i zaciemnienia docelowej- bez efektu. Później korzystałem z doświetlenia i dogrzania przez lampę, ale i to nie przyniosło oczekiwanych skutków. Dopiero najprostszy i najbardziej prymitywny sposób przyniósł pożądany efekt. Mam tu na myśli wytrząśnięcie mrówek wprost na arenę. Pomagałem sobie przy tym pędzlem. Cała operacja trwała niecałe 5 minut. Strat nie odnotowałem.
Obrazek

Solenopsis fugax: Moje miniaturki rozwijają się całkiem nieźle. Nie liczyłem robotnic, ale ich ilość szacuję na jakieś 15-20 sztuk. Królowa złożyła dość pokaźny pakiet jajeczek. Potomstwo złożone jest w stosiku rozmiarem dorównującym wielkości królowej. Szacuje, że jest tam 40-50 jajeczek, plus larwy i poczwarki (niektóre już wybarwione). Kolonia zaczęła przyjmować pokarm białkowy. Wcześniej dosłownie skubały podawane owady, a obecnie z muszek owocówek zostaje często tylko para skrzydeł. Niezmiernie mnie to cieszy. Zaczynam już myśleć nad przejściowym formikarium dla nich, z podłożem gipsowym (analogicznie do tetramorium- mrówki na piasku po prostu by zginęły). Zastanawiam się tylko w jakiej formie wykonać gniazdo i jak rozwiązać problem wentylacji. Może ma ktoś jakieś pomysły? Są jakieś rodzaje siatki tak cienkiej, żeby mrówki nie mogły jej przekroczyć, a w miarę łatwo dostępnej?
Zapraszam na krótki filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=Lwd35hchaKI
Obrazek Obrazek

Formica cunicularia: Tutaj ogromne zmiany. Po zastagnowanej królowej z kilkoma robotnicami nie ma już śladu. W kilka dni po zimowaniu królowa złożyła ogromny pakiet jaj. Obecnie potomstwo składa się z larw w różnym stadium rozwoju, poczwarek, i oczywiście jajeczek. Myślę że łącznie jest około 50 tych grup rozwojowych. Już szykuję dla nich klasyczną arenę z piaskiem. Muszę tylko nałożyć nań talk i gotowe. Pewnie jakoś pod koniec tygodnia zostanie przyłączona do probówki.
Obrazek Obrazek Obrazek

PostNapisane: Pn maja 01, 2017 12:53 pm 

Witam w kolejnym wpisie.
Jako przystawkę mam dla was krótki filmik z mojego spotkania ze Zbójnicą krwistą :)
https://www.youtube.com/watch?v=-FjG3wJ96qg

Solenopsis fugax : Kolonia rozwija się wyjątkowo prężnie. Robotnic jest już pewnie około 50. Wciąż obserwuje dużo potomstwa we wszystkich stadiach rozwojowych. Najbardziej cieszy mnie ilość larw. Przenoszę je więc z pokarmu białkowego w postaci muszek owocówek na karaczany tureckie. Ostatnio zapytałem na fb jakie gniazdo będzie dla nich odpowiednie. Do tej pory nie zdecydowałem się na nic konkretnego, choć mam kilka typów, które chcę wam przedstawić.
Oto konkretne linki:
http://www.antcenter.com.pl/pl/p/Gniazdo-13cm13cm/202
W opisie jest wskazany gatunek tetramorium, które rozmiarami przypominają fugax. Zastanawiają mnie tylko te prążki, a mianowicie, czy mrówki nie dadzą rady przez nie zwiać, aczkolwiek w razie czego pewnie bym je czymś zakleił. Co myślicie o tym produkcie?
1 http://www.mrowkoyad.pl/?81,pl_formikar ... lowe-10x10
2 http://www.mrowkoyad.pl/?106,pl_formika ... ylowe-13x6
3 http://www.mrowkoyad.pl/?87,pl_formikar ... x6-cyklop-
Tutaj propozycje z mrowkoyad’a dla młodych kolonii. W tym przypadku zastanawiam się, czy jest możliwość podłączenia do nich większej areny?

Mam też samotne królowe z tego gatunku, którym chciałbym podrzucić poczwarki z tej koloni w momencie przekładania do nowego gniazda.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Camponotus ligniperdus : Kolonia zaczyna powoli rosnąć w siłę. Pojawiła się już pierwsza tegoroczna robotnica, a kolejna jest już w drodze. Obecne są też trzy dość spore larwy, które niebawem przerodzą się w poczwarki. Królowa zniosła dość sporą ilość jaj, których- mam nadzieję- nie skonsumuje. Dbam o to, żeby kolonia cały czas miała dostęp do białka. Niestety ostatnio mój kameleon zasmakował w karaczanach tureckich i mocno uszczuplił mi ich zapas. Pewnie na najbliższej giełdzie terrorystycznej w Krakowie będę musiał zaopatrzyć się w kolejne sztuki. Ten rok kolonia spędzi zapewne w probówce, a w kolejnym dostanie jakiś akryl, jako, że nie podoba mi się wizja kolejnego gniazda z korka.

Formica cunicularia : Mrówki dość mocno zanieczyściły probówkę, przez co mam trudności w ich obserwacji. Na zdjęciu jest jednak widoczna ładnie wybarwiona królowa. Mam nadzieję, że robotnice w przyszłości będą równie kolorowe. Co do samego prowadzenia kolonii to nie mam większych zastrzeżeń. Koniec końców na arenę piasku nie dałem. Nie ma na niej nic poza spodeczkiem na miód. Muszę dorobić wentylację, bo nie miałem czasu zrobić jej wcześniej i teraz codziennie otwieram pojemnik, żeby miały przewiew.
Zdjęcie bardzo kiepskie, ale zawsze coś :)
Obrazek

Tetramorium sp. : Kolonia rozwija się niesamowicie szybko. Mam problem z ich karmieniem, bo arena, jak i probówka są już zdecydowanie zbyt małe na taką ilość mrówek. Podałem na arenę dodatkową probówkę, którą owinąłem papierem, żeby zaciemnić wnętrze. Mam cichą nadzieję, że przeniosą do niej potomstwo i królową tak, żebym mógł dokonać ewentualnych zabiegów związanych z ich przeniesieniem.
Tak jak zapowiadałem kolonia idzie na sprzedaż. Gdyby ktoś był zainteresowany, to czekam na wiadomość. W grę wchodzi wysyłka (po odpowiedniej logistyce- czyli zapakowaniu mrówek do strzykawek, pewnie 2-3 sztuk, żeby nie gniotły się one w tak małej przestrzeni) lub odbiór osobisty- np. na Krakowskiej giełdzie terrorystycznej, która odbędzie się w klubie akademickim Arka na Uniwersytecie Rolniczym już w sobotę 20 maja. Serdecznie zapraszam.

Dodatkowo: Mam też tegoroczne, młode liśćce jesienne z własnej hodowli płciowej. Gdyby ktoś reflektował to i te mogę przynieść na giełdę w Arce (sprostuję, że nie będę mieć stanowiska, i przychodzę jako osoba prywatna, ale po ustaleniu mogę wziąć zamówioną ilość ze sobą). Wielkości to od L1-L4.
Poniżej kilka zdjęć.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1