www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Pn gru 11, 2017 9:34 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt paź 04, 2016 1:41 pm 

A gdyby tak w probówce zrobić trzy centymetrową warstwe betonu, za ktora bedzie woda. Beton wzamiast waty. W probowce zrobic otwor na wymiane wody. Czy to uchroniloby przed plesnia? Ktos probowal?

PostNapisane: Śr paź 05, 2016 8:55 am 

Witam, mając na myśli beton chodziło Ci o gazobeton (beton komórkowy, typu YTONG)? Jeżeli tak to ciężko będzie go tak idealnie spasować do próbówki, żeby się woda nie przelała. Chyba, że uszczelni się silikonem akwarystycznym pomiędzy próbówką i gazobetonem. Sam jestem ciekawy czy to wyszłoby.

pozdr

M.rubida
M.barbarus
P.pallidula
S.fugax
+inne

PostNapisane: Śr paź 05, 2016 2:58 pm 

Technicznie jest to do zrobienia - wystarczy zamrozić wodę w probówce (pionowo) i nalać ciut (1cm powinno wystarczyć) płynnego gipsu/betonu. Powinno związać zanim lód się rozpuści i będzie w 100% szczelne.
Operacja może wymagać nieco sprytu, żeby nie ubrudzić ścianek - użycie słomki powinno załatwić sprawę.

PostNapisane: Śr paź 05, 2016 4:33 pm 

ponury napisał(a):
A gdyby tak w probówce zrobić trzy centymetrową warstwe betonu, za ktora bedzie woda. Beton wzamiast waty. W probowce zrobic otwor na wymiane wody. Czy to uchroniloby przed plesnia? Ktos probowal?
Jeśli chcesz zrobić probówkę z otworem do dolewania wody, to jak najbardziej y-tong zda egzamin. Po prostu będzie to mini gniazdo. Takie samo, jak w przypadku włożenia kawałka betonu z komorami do pudełka po tic-tac'ach. Nie wiem natomiast, czy gdyby udało Ci się wyrzeźbić idealny walec, to trzymałby wodę, jak korek z waty. Być może tak. Jednak wtedy otworka do dolewania wody być nie może, bo nawet przy korku z waty by się przelewało z racji wyrównywania ciśnień. Tak mi się przynajmniej wydaje. :wink:

PostNapisane: Pt paź 28, 2016 6:43 am 

Zainspirowany tym wątkiem, znalazłem trochę czasu i zrobiłem coś takiego tyle, że w wersji "strzykawkowej". Nie zgrzewałem końcówki strzykawki. Gipsowy wałeczek ma około 2 cm, jest zrobiony z odlewu, więc jest szczelny, ale woda i tak się przelewa, jeśli strzykawka, nie jest zatkana. Zakleiłem końcówkę silikonem i jest w porządku, na przyszłość myślę, że można zrobić korek z igły - uciąć igłę u dołu, zakleić otworek i nakładać na strzykawkę po dolaniu wody. Myślę, że będzie wystarczająco szczelnie. W najbliższym czasie spróbuje to przetestować w warunkach bojowych tzn. wpuszczę tam mrówki :)

http://i64.tinypic.com/2cparmc.jpg

PostNapisane: Pt paź 28, 2016 7:32 am 

http://archiwum.allegro.pl/oferta/campo ... 11445.html
Polecam taki sposób. Bez waty się tego nie da zrobić bo gips nigdy nie przyklei się do strzykawki przez co nie będzie to szczelne i zaleje mrówki po czasie.

PostNapisane: Pt paź 28, 2016 2:56 pm 

strapon napisał(a):
http://archiwum.allegro.pl/oferta/camponotus-ligniperdus-mrowki-najwieksze-w-europie-i5956011445.html
Polecam taki sposób. Bez waty się tego nie da zrobić bo gips nigdy nie przyklei się do strzykawki przez co nie będzie to szczelne i zaleje mrówki po czasie.
Ale przecież woda mu się nie przelewa, kiedy 'dzióbek' na igłę jest zatkany. To samo tyczy się zwykłych 'kroków pierwszych' na strzykawkach - żeby mógł być zbiornik z wodą, to muszą być zatkane.

Jeśli woda w przypadku gipsowego korka zacznie się przelewać, to obwiniałbym za to rozpuszczanie się gipsu. Albo złe spasowanie odlewu. Trzeba testować, jak to się sprawdza w dalszej perspektywie. :)

strapon, rozumiem, że razem z gipsem zastosowałeś watę, bo próbując dolać wody od razu przepływała Ci do części mieszkalnej? To rzeczywiście musiałeś mieć niezłe szczeliny. Wydaje mi się, że dolewając małe porcje, wszystko powinno wsiąknąć w gips. Może próbowałeś robić wersję ze zbiornikiem (zatkany dzióbek), a po czasie i tak się przelewało? Jak to dokładnie było?

PostNapisane: Pt paź 28, 2016 8:07 pm 

U mnie jak narazie, strzykawka stoi już ponad dobę i od czasu zatkania "dzióbka" ani kropelka wody nie przelała się do części mieszkalnej. Trzeba przetestować to rozwiązanie w dłuższej perspektywie, póki co wszystko działa jak należy. Aczkolwiek rozpuszczający się gips może być faktycznie problemem.

A wracając do szczelności - jeśli ma być zbiorniczek z wodą to MUSI on być zatkany. Mój gipsowy wałeczek był na tyle szczelny, że wydobywając go ze uciętej strzykawki przy użyciu tłoczka, nawet go tym tłoczkiem nie dotknąłem, sprężone powietrze go wypchnęło, a mimo to przy otwartym zbiorniczku woda przelewała się przez gips niemalże od razu.

PostNapisane: Pn paź 31, 2016 11:02 pm 

strapon napisał(a):
http://archiwum.allegro.pl/oferta/camponotus-ligniperdus-mrowki-najwieksze-w-europie-i5956011445.html

Fajne, spróbuję.

PostNapisane: N cze 04, 2017 8:54 pm 

Trochę odkopię temat, żeby zdać relację. Do strzykawkowego gniazda z gipsem, wpuściłem młodziutka kolonie F. fusca (królowa + 5 robotnic). Było to na jesieni zeszłego roku, mrówki byly zimowane w strzykawce i mieszkają w niej do dzisiaj :) Wode dolewałem w tym czasie kilka razy, tyle, że gniazdo bylo ustawione na półce nad grzejnikiem przez co woda wyparowywała bardzo szybko. Poza sezonem grzewczym trzyma się tak samo jak standardowe gniazdo z watą. Problemem jest rozpuszczający się gips, który lekko rozmiękczony padł na wiosnę "ofiarą" rozrastającej się kolonii i został nieco nadgryziony z jednej strony przez co stracił szczelność. Ale ogólnie według mnie rozwiązanie na plus, następnym razem dodatkowo zabezpieczę gips drobną siateczką, żeby uniknąć zgryzienia przez mrówki.

Strefa czasowa: UTC + 1