www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Śr gru 13, 2017 11:50 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn kwi 18, 2016 9:09 pm 

Witam.

Pytania proszę zadawać tutaj.

PostNapisane: Wt kwi 19, 2016 6:07 pm 

Można prosić o zdjęcie części gniazdowej? Obstawiam: Przy takiej przewadze ekonomicznej F. fusca, która, jak piszesz, już na tym etapie podbiera przeciwnikowi robotnice, szybko wybije wszystkie F. cunicularia, zdominuje arenę, a amazonka padnie z głodu. :mrgreen:

PostNapisane: Wt kwi 19, 2016 8:00 pm 

Postaram się o zdjęcia na dniach. Może już jutro uda mi się zrobić fotki, lecz to nic pewnego. Jak coś będę miał, to podeślę linka lub wrzucę tutaj.

Dodam jeszcze, że rozwój od jaja do robotnicy u F. fusca wydaje się szybszy od P. refuscens. W gnieździe już naliczyłem około 20 kokonów pierwomrówki a amazonka ma zaledwie kilka średnich larw.

PostNapisane: Śr kwi 20, 2016 8:34 pm 

Witam.

Zdjęcia części gniazdowej oraz poszczególnych kolonii zamieszczone są na moim profilu na flickr https://www.flickr.com/photos/119187752@N02/26539129475/in/dateposted-public/
Opisywane kolonie zamieszczone są na tym oraz trzech kolejnych zdjęciach

Pozdrawiam

PostNapisane: So kwi 23, 2016 8:04 pm 

Zgadzam się z Revanem. Kolonia składająca się z 20 amazonek jest kolonią niepełnosprawną, która niemal na pewno nie będzie organizowała rajdów. Nie jest dla mnie jasne, czy amazonki będą nawet bronić własnego gniazda. F. fusca najpewniej zarżnie kolonię amazonek. Nawiasem pisząc - ciekawi mnie bardziej, czy robotnice F. fusca zaczną redukować pogłowie własnych królowych z uwagi na fakt, iż nie może dojść do podziału kolonii.

PostNapisane: N kwi 24, 2016 10:27 am 

W kolonii którą odłowiłem w całości były 3 robotnice amazonki, robotnice F.fusca i F.cunicularia, więc rajdy być musiały. W nieco większej kolonii było podobnie, z tym, że robotnic amazonki było 20-30 sztuk.

PostNapisane: N kwi 24, 2016 5:10 pm 

Niekoniecznie - równie dobrze mogą atakować niewolnice; pierwomrówki, jak wszystkie mrówki, starają się eliminować inne młode kolonie, znosząc do gniazd poczwarki. Możliwe również, że kolonia była kiedyś większa i dokonywała rajdów, a potem, z jakiegoś powodu, została zdziesiątkowana (ku czemu się skłaniam).

Wyznam, że nie wyobrażam sobie rajdu w wykonaniu dwudziestu robotnic amazonki, a co dopiero trzech. Na ten przykład - ile poczwarek byłyby w stanie porwać trzy robotnice? Niemniej jednak - nie jestem ekspertem od amazonek i mogę się mylić.

PostNapisane: N kwi 24, 2016 7:02 pm 

Nie wiem ile mogłyby porwać poczwarek np. 1, bo w jednej kolonii była chyba jedna robo F.cunicularia, równie dobrze mogłyby porwać 3. Ja np. uważam, że jeżeli jakiś gatunek miałby to robić to byłby to Polyergus a nie Serviformica. A gdybać nie ma co, więc na tym koniec tematu, każdy może uważać inaczej :)

PostNapisane: N kwi 24, 2016 10:19 pm 

No fajnie się zapowiada. Prosiłbym z czasem o jakieś filmiki i zdjęcia :-)

PostNapisane: Pt maja 13, 2016 2:55 pm 

Eksperyment chyba udany. Fajnie wyszło. :) Teraz wiadomo, że teoretycznie można urządzać rajdy w formi. Problemem są jednak straty, które z tego wynikają - 2 królowe na starcie. Jak długo masz zamiar prowadzić te dwie kolonie w jednym formi?

PostNapisane: Pt maja 13, 2016 7:56 pm 

Witaj. Nie wiem, zobaczę co z tego wyjdzie i niech się dzieje. Z tego co dzisiaj zaobserwowałem, to kolonia F. fusca ma się bardzo dobrze. Dzisiaj przybyło kilka nowych robotnic i patrząc po ilości kokonów to w przeciągu tygodnia powinno przybyć ich co najmniej 50. Gorzej z kolonią P. refuscens. Królowa z robotnicami zaszyły się, także widuję tylko pojedyncze niewolnice i kokony, zarówno zrabowane jak i kokony amazonki.

Z ciekawostek - kokon amazonki jest mniej więcej dwukrotnie większy od kokonu F. fusca.

Te dwie stracone królowe, jak widać, nie wpłynęły negatywnie na rozwój kolonii. Można natomiast przypuszczać, że dzięki strategii posiadania wielu królowych, kolonia F.fusca jest w stanie przetrwać liczne ataki ze strony atakujących je obcych kolonii - tylko moje przypuszczenia.

PostNapisane: Cz lip 21, 2016 9:47 pm 

Wyciąganie wniosków co do zachowań mrówek w konfliktach między koloniami na podstawie obserwacji w formikarium jest ryzykowne. Typową reakcją F. fusca na atak pasożytów społecznych jest natychmiastowa ewakuacja całej kolonii, z królowymi włącznie. W formikarium nie mogą tego uczynić, więc pewnie dlatego zostały zaatakowane i zabite. Generalnie: główną bronią amazonek i zbójnic podczas rajdów nie są wcale szczęki, ale substancje propagandowe z gruczołu Dufora. Napadnięte mrówki są zabijane, zasadniczo, tylko wtedy, gdy stawiają opór (co się rzadko zdarza, bo - jak pisałem - podczas ataku rozpylane są substancje propagandowe). Mordowanie królowych gospodarza nie jest w interesie pasożyta, ba: rajdy mają miejsce zazwyczaj po rójce gospodarza.

No i się okazało, że się myliłem, a Paweł miał rację. Jestem zaskoczony, szczerze pisząc, że amazonki, mimo wszystko, dokonały rajdu.

Strefa czasowa: UTC + 1