www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Cz lut 22, 2018 5:49 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Kanibalizm
PostNapisane: Pt lis 04, 2016 10:12 pm 

Wczoraj w swojej kolonii Chthono zaobserwowałem dziwne zjawisko... W gnieździe na chwilę obecną znajduje się 8 robotnic Chthono, królowa oraz około 30 robotnic L. niger. Kilkanaście larw i prawie drugie tyle poczwarek. Ale przechodząc do rzeczy - odsłaniam gniazdo codziennie (albo i częściej niż kilka razy dziennie) i zerkam (mrówki się przyzwyczaiły i o ile nie robię tego nagle to nie są zdenerwowane). Odsłoniłem gniazdo rano i widzę że robotnice niger atakują jedną robotnicę niger - średnio zwróciłem na to uwagę myśląc że może jednak się zestresowały czy coś - ale nie. Zasłoniłem gniazdo i odsłoniłem parę godzin później - robotnica była ledwo żywa. W końcu została zabita, i jeszcze się ruszała kiedy robotnica L. niger przebiła odwłok (który był pełny miodu) i wyjadała ją a dwie inne odrywały odnóża i zaczęły... karmić larwy pasożyta. Czy może ktoś mi wytłumaczyć co się stało? Czy to możliwe że głód spowodował coś takiego? Wcześniej karmiłem je jak najlepiej (muchy, komary, muszki i wszystko co nie było hodowane specjalnie) a od miesiąca podaje mącznika i pleśniakowca za którym średnio widzę aby szalały. Kolonie nigerów które mam są karmione tym non stop za to.

Może wy mieliście podobne historie?

Tytuł: Re: Kanibalizm
PostNapisane: Wt sty 03, 2017 10:13 pm 

Mi zaczęły zdychać mrówki z czego jedna straciła parę odnóż i ledwo się ruszała
Radze dawać im więcej miodu

Tytuł: Re: Kanibalizm
PostNapisane: So sty 27, 2018 5:14 pm 

Gdzieś przeczytałem, że głodna królowa zjada swoje potomstwo, ale o robotnicach nic nie słyszałem ;-;

Strefa czasowa: UTC + 1