www.Antmania.pl

Forum hodowców mrówek - www.antmania.pl
Teraz jest Cz gru 14, 2017 7:37 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt sie 15, 2017 5:50 pm 

Cześć
Ostatnio całkowicie przy okazji natknąłem się z żoną na dogorywającą królową trzmiela kamiennika. Na początku przełożyliśmy ją z chodnika w trawę i zrobiliśmy parę zdjęć. Potem jednak trochę poczytałem i oglądając zdjęcia doszedłem do wniosku, że trzmiel ma pasożyty i zabierzemy go na hospitalizacje do domu. Niestety trzmiel nie przetrwał nocy mimo nakarmienia (a zjadł naprawdę sporo).
Myślę, że złapana sztuka to królowa przez jej rozmiary, miała około 25mm.
Przy okazji jednak trochę poczytałem o tych stworzeniach i obejrzałem dokument. Zacząłem się też zastanawiać nad złapaniem i przezimowaniem królowej, potem odchowaniem przez parę miesięcy i umieszczeniem w naturze.

I tutaj pytanie do was. Niezależnie czy będę przechowywał trzmiela na zimę czy nie, chciałbym dowiedzieć się więcej o tych stworzeniach. Czy macie jakieś materiały w których mógłbym się dowiedzieć więcej konkretów?
A propo mojej chęci przezimowania królowej pojawia się też pytanie, czy można złapać zapłodnioną królową? Mrówcze królowe wylatują z gniazda, jeśli nie zostaną zapłonione to umierają, jak jest z trzmielami?
Czy zapłodniona królowa zbiera pyłek czy chowa się na zimę?
Czy niezapłodnione królowe pomagają koloni w zbiorze pyłku?
Obserwując trzemiele na łączce, zauważyłem wyraźnie większe osobniki Trzemiela ziemnego (20-24mm) i Trzmiela kamiennika (24-26mm) więc myślę, że mogły być to królowe, ale ponieważ nie jestem pewien jak wygląda ich cykl mimo moich chęci złapania królowej na zimę zostawiłem trzmiele w spokoju.

W bonusie zdjęcie złapanego trzmiela
Obrazek

Lasius umbratus
Dziennik
Pytania do dziennika

Strefa czasowa: UTC + 1